Cena plynu je v posledních letech, jak na houpačce. Co očekávají odborníci?

V posledních letech došlo k turbulentnímu zdražení energií, a to jak elektřiny, tak i plynu.

                   

Ceny sice pomalu klesají, ale bude tomu tak i nadále? A vyplatí se právě nyní ceny fixovat? Podívali jsme se na predikce, které vydávají obchodníci, ale i další faktory, které konečnou cenu plynu ovlivňují.

Plyn nadále zlevňuje, má to však svá ale…

O poklesu ceny plynu se v tisku v poslední době píše neustále. Ačkoli to je pravda a cena je třeba i o desítky procent nižší než 18 měsíci, stále je mnohem vyšší než před energetickou krizí. Konkrétně platí, že cena plynu před energetickou krizí činila cca 10-30 € za MWh. V době nástupu energetické krize pak cena plynu na burze vystřelila přes neuvěřitelnou hranici 300 € za MWh a zastavila se až na 339 € za MWh. I když postupně klesala na současných 25-45 € za MWh, mohou se účty za plyn zdát stále vysoké. Cenu za plyn totiž netvoří pouze obchodovatelná cena, ale i další poplatky.

Navíc se situace může výrazně změnit, pokud dojde k dalším výrazným socioekonomickým proměnám. Jako typický příklad, který se výrazně podepsal na ceně plynu si můžeme uvést současný konflikt na Ukrajině nebo covidová pandemii z let 2019-2021.

Proč neklesá cena plynu pro spotřebitele stejně rychle?

V současné době cena plynu na burze neustále klesá a ty nejoptimističtější předpoklady mluví o poklesu obchodovatelné ceny o dalších 20 %. Důležité si je však uvědomit, že obchodovatelná cena ovlivňuje pouze část ceny, a to složku neregulovanou.

Regulovaná složka ceny plynu pak zahrnuje poplatek za přepravu plynu do místa jeho spotřeby a poplatek za operátora trhu. Odběratelé zemního plynu tyto poplatky platí vždy a jsou určovány Energetickým regulačním úřadem rozdílně pro jednotlivé distribuční oblasti. Z toho vyplývá, že pokles ceny plynu o 20 % neznamená snížení vašich účtů o 20 %.

Přišel čas na delší fixace?

Současná ekonomická situace je pro fixaci ceny plynu ještě výhodnější než vloni. Nutné je však pamatovat na to, že se situace liší u různých distributorů. Vhodné tak stále je nejen porovnávat aktuální ceníky, ale i nabídky cen při různě dlouhých fixacích. Někteří dodavatelé totiž nabízí fixaci i na 3 roky, kdy cena za každou spotřebovanou MWh každý rok klesá. Vhodné si je tak částku zprůměrovat, abyste ji mohli porovnat s nabídkou pevně fixované ceny od jiného distributora.

Jak vybrat dodavatele plynu?

Právě nyní je vhodná doba nejen pro změnu smlouvy, ale i dodavatele zemního plynu, protože řada společností má přichystané velmi výhodné nabídky pro nové odběratele, které vám předloží emailem na základě online žádosti či telefonátu nebo ještě lépe na kamenné pobočce.

Než se necháte zlákat extrémně výhodnou cenou, ujistěte se, co všechno uváděná cena obsahuje. Někteří dodavatelé totiž často uvádí třeba cenu za kWh bez DPH.

Zároveň je vhodné se zajímat o to, jakým sankcím se v budoucnu vystavujete, kdybyste chtěli znovu změnit dodavatele. Různé poplatky a smluvní pokuty vás totiž mohou vyjít i na desetitisíce korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články