Předělali zanedbanou garsonku po prarodičích. Výsledek je důkazem, že i na 33 m² mohou vzniknout 3 „místnosti“ plné soukromí
Designéři vytvořili ze standardního bytu ze socialistické éry otevřený, moderní, praktický a pohodlný prostor pro bydlení. Nezapomněli ani na zajímavé detaily.
Obsah
Starou nevzhlednou garsonku v tradičním cihlovém domě, která však disponuje celkem velkorysou rozlohou 33 metrů čtverečních, proměnili designéři ze studia ArchBasic k nepoznání. Byt je určený pro mladou dívku, čemuž odpovídá i jeho moderní styl. Po rekonstrukci vznikl jednotný prostor s logickým přechodem od vstupu přes kuchyň, obývací pokoj až po ložnici a koupelnu.
Kuchyň zdobí žlutá retro lednice
Dispozice bytu se změnila jen částečně. Třeba kuchyň zůstala na původním místě, stejně tak koupelna, která se pouze lehce zmenšila. Zbytek bytu je jeden velký otevřený prostor, v němž vznikl jídelní kout, obývací zóna a ložnice. Ta je od obýváku oddělena jen vysokým masivním policovým systémem, jenž do ložnice propouští světlo. U vstupních dveří do bytu naplánovali designéři vestavěnou šatní skříň a policový systém s věšáky.
Kuchyni v moderním lesklém bílém designu dominuje zářivě žlutá lednice v retro stylu. Tato barva se pak prolíná i ve zbytku interiéru. U stropu do ní vede z koupelny nápadité kulaté okno s poličkou na rostlinu v květináči. V malé kuchyni je trouba, elektrická varná deska i dostatečná pracovní plocha. Mezi horní skříňky se vešla i digestoř a mikrovlnná trouba.
Ložnici odděluje jen policový systém
V celém bytě dominuje bílá barva na stěnách, obkladech i dlažbě v kuchyni a koupelně, zatímco ve zbytku bytu jsou dřevěné parkety. Bílá opticky prostor zesvětluje a zvětšuje, naopak dřevo mu dodává nádech tepla a zemitosti. Plastová okna a balkonové dveře mají netypickou tmavě zelenou barvu, která zajímavě se světlým zbytkem bytu kontrastuje.
Obývacímu prostoru vévodí i vysoká skleněná příčka, která v otevřené poloze slouží k oddělení chodby od obývacího prostoru, ale lze ji i sklopit a přeměnit ve skleněné dveře k policovému systému, za nímž je schovaná ložnice. Většina nábytku je vyrobena na míru, aby byl celý prostor co nejefektivněji využitý. Jídelní stůl a židle jsou z nábytkového řetězce. Pohovka v obýváku je rozkládací.
Malá koupelna ve velkém stylu
Přestože ložnici odděluje od zbytku bytu jen policový regál, je v ní dostatek soukromí. Vešla se tam plnohodnotná postel s úložným prostorem a velká šatní skříň s žaluziovými dveřmi. Stěnu v ložnici si majitelka přála mít cihlovou. Nakonec se designéři rozhodli pro umělé cihly, které věrně imitují starobylé zdivo.
V koupelně, jež má rozlohu 2,7 metru čtverečních, je vana, stylové umyvadlo i toaleta. V prostoru jsou úložné systémy na zásoby a příslušenství. Zástěna u vany je vyrobená na zakázku. Je připevněná s pomocí magnetů, takže je snadno odnímatelná. I koupelně dominují bílé obklady. Na podlaze je kontrastní černá mozaika. Zrcadlo je kruhové a kopíruje kruhové okénko do kuchyně.
Co říkáte na rekonstrukci bytu?