Rekonstrukce a rehabilitace Mosulského komplexu Al Nouri

UNESCO společně s iráckým ministerstvem kultury a iráckou sunnitskou nadací se zavázaly za finanční podpory Spojených arabských emirátů rekonstruovat a rehabilitovat komplet Al Nouri, který se nachází v Mosulu.

i Zdroj obrázku: wikipedia.org
                   

V roce 2014 UNESCO uspořádalo mezinárodní soutěž v designu, aby vybrala návrh, který bude mít za cíl rehabilitovat tohle důležité místo, které bylo zničeno konfliktem.

Mosul je známé jako jedno z nejstarších měst světa

Do soutěže se mohou zapojit jak jednotlivci, tak celé firmy. Mosul je na začátku procesu obnovu. Rekonstrukce tohoto místa je důležitá pro vyslání gesta odolnosti a naděje, což je prvním krokem k usmíření v Iráku.

iZdroj obrázku: wikipedia.org
Mosul je známým městem

Architekti nebo celé týmy budou požádáni, aby vypracovali a předložili návrh Rekonstrukce a rehabilitace komplexu Al Nouri v Mosulu. Budou muset splnit konkrétní kritéria, která budou podrobně vypsána v Official Architektural Brief. Implementace vítězného projektu by měla být dokončena do 27 měsíců po zadání návrhu.

Uzávěrka přihlášek je do konce března následujícího roku. Vyhlášení vítěze proběhne 15. dubna 2021. Porota bude složená z odborníků v klíčových doménách úkolu a budou se kontrolovat všechny příspěvky podle kritérií. Přiděleno bude nakonec pět cen:

  • První cena v hodnotě 50 000 USD
  • Druhá cena v hodnotě 30 000 USD
  • Třetí cena v hodnotě 20 000 USD

Následuje čtvrtá v hodnotě 15 000 USD a poslední udělená bude v hodnotě 10 000 USD. Porota může také udělit čestná uznání podle svého uvážení.

iZdroj obrázku: wikipedia.org
Bez zkušených architektů to nepůjde

V porotě zasednou známé tváře z univerzit

Porota se bude skládat z devíti členů a dvou náhradníků. Zasednou například profesor architektury a ředitel školy designu na Americké univerzitě v Bejrútu nebo vedoucí katedry architektonického inženýrství na univerzitě v Mosulu. Komplex rehabilitace vyžaduje návrh pro stavbu nových budov, které budou mít rozmanité funkce. Všechny tři historické budovy by se měli integrovat do nových návrhů.

Je nutné vzít v úvahu některé principy návrhu, jako je vytvořit oázu klidu a míru pro věřící a vitální centrum pro komunitu. Měl by se integrovat také ekologicky šetrný design, která má brát v úvahu materiály, klima i účinnost místních zdrojů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články