Mšice lze porazit žlutou stuhou: Ta přiláká berušky, které jich denně spasou několik desítek
Zbavte se mšic poněkud netradičním, ale účinným způsobem. Žluté stuhy přilákají hejna berušek, které jsou přirozeným nepřítelem mšic.
Mšice jednoznačně patří mezi nejčastěji se vyskytující škůdce. V tomto případě je vhodná prevence a častá kontrola rostlin. Včasným odhalením mšic totiž lze rostlinu bez obtíží zachránit a nezvané hosty vymýtit. Pokud ale mají mšice dostatek času věnovat se své potravě, vězte, že pokojové a okrasné rostliny společně s plodinami nejspíš neminou deformace, zeslábnutí a v případě užitkové zahrady i ztráta plodů. Na mšice přitom existuje velmi jednoduchý trik v podobě žluté stuhy.
Berušek v zahradě si považujte
Mšice jsou 4–6 mm velký polokřídlý hmyz. Rozmnožují se velmi rychle, za jediný rok se narodí až 16 nových generací připravených devastovat vše, co jim chutná. Živí se paraziticky na rostlinách, přičemž konzumují sladké šťávy ze stonků i listů rostlin. Při nadbytku potravy vylučují sladkou medovici, kterou mají ve velké oblibě mravenci. Mravenci, ač jsou významnou součástí potravního řetězce, v tomto případě nadělají více škody nežli užitku. Mravenci si mšice hýčkají a přenáší je z rostliny na rostlinu, aby měli neustálý přísun potravy.
Uvidíte-li na rostlinách mravence, zbystřete. Je to jeden z prvotních signálů, že se na rostlině objeví mšice. Pokud vlastníte rostliny či plodiny, na kterých se mšice objevují pravidelně, můžete okolo nasypat skořici, majoránku, pepř či jiné aromatické koření, které je odláká. Velmi nápomocná mohou být slunéčka sedmitečná (Coccinella septempunctata), lidově známá jako berušky. Berušky zdaleka nejsou pouze roztomilým hmyzem, jsou velkými pomocníky v likvidaci mšic.
Žluté stuhy přilákají berušky do zahrady
Slunéčka sedmitečná se živí mšicemi, a to už i ve stádiu larvy – ty jsou ve svém běsnění dokonce efektivnější než dospělí jedinci. Larvy berušek dokáží spořádat v průběhu svého vývoje až 600 jedinců mšic. Přestože jsou larvy poněkud nevzhledné, rozhodně je na rostlinách nechejte. Zajímavým způsobem, jak přilákat dospělé berušky do zahrady, které následně spořádají několik desítek mšic denně, je rozmístění jasně žlutých stuh. Navažte je na stromy, keře i rostliny. Stužky můžete umístit i na rostliny, které jsou již napadené.
Na mšice je k dostání nespočet průmyslových přípravků, nicméně v jednoduchosti je krása. Se mšicemi se dá poměrně snadno bojovat i přírodními prostředky, které si namícháte doma. Velkou výhodou přírodních produktů je obzvláště fakt, že i postřik na plodiny je neohrozí v následné konzumaci. Chemické přípravky toto často neumožňují a musíte si tak na chutné plody zahrady počkat. Účinným řešením je rozmístění česnekových slupek kolem rostlin, které mšice zaženou, případně pak postřik s amoniakem a mýdlem.