Jak vyprat péřovou bundu v pračce bez rizika poškození: Zkušené hospodyňky ji ještě před vložením namočí v čisté vodě

Bez pořádné zimní bundy se v mrazivých dnech nikdo neobejde. Ale co dělat, když nepřežila uskladnění a nevypadá úplně nejlépe. Vraťte ji jednoduše zpět do formy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vaše oblíbená zimní bunda už nezáří novotou, podivně zapáchá, je zašedlá, zkrátka už má nejlepší léta za sebou. Existuje několik triků, které jí pomohou vrátit zašlou slávu. Bude tak znovu vypadat jako právě nově koupená. Nejde o nic složitého ani drahého. Vyprat péřovou bundu zvládne opravdu každý, stačí vědět, jak na to.   

Nastavte pračku na přežití 

Se správným postupem a s dodržováním několika pravidel se nemusíte bát, že by se bunda v pračce zničila. Důležité je před praním zkontrolovat, zda nejsou v zásobníku na prací prášek žádné zaschlé zbytky. Při praní by mohly dělat neplechu a bundu znečistit. Rozhodně je lepší pro praní bundy pořídit některý z jemnějších pracích prostředků, jež jsou na trhu k dostání. Klasický by mohl být pro praní péřových výrobku příliš silný a strukturu bundy poničit.  

Před vložením bundy do pračky zkontrolujte, zda máte nastavený správný program. Bundu byste měli prát na šetrný program určený na jemné tkaniny. Co se týče vhodné teploty, ta by měla být zobrazena na štítku bundy i s informací, zda je či není vhodná např. do sušičky. Pokud už štítek chybí nebo není k přečtení, ve většině případů stačí pračku nastavit na teplotu 30 °C a maximálně na 400 otáček za minutu. Většina péřových výrobků není vhodných do sušičky, proto to raději neriskujte a sušte bundu u radiátorů nebo u kamen.  

Rady zkušených hospodyněk 

Bundu vložte do pračky se zapnutými knoflíky, zipy, a hlavně otočenou naruby. Minimalizujete tak možnost poškození. Zkušené hospodyňky ještě bundy a podobné výrobky před praním namáčejí do vody. Chmýří pak nebude tak náchylné k přilepení k bubnu pračky. Inteligentní pračky také mohou po vložení tak lehké, ale objemné bundy čerpat příliš málo vody. Namočením před praním tak tento problém jednoduše vyřešíte.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zima už je v plném proudu a vaše bunda už je také skoro připravená. Zbývá ještě poslední možnost, jak ji vylepšit. Zkuste vhodit společně s bundou do pračky také několik tenisových míčků. Zajistíte tím, že vaše bunda bude po vyndání načechraná a chmýří se v ní neshlukne. Po všech těchto procedurách bude vaše bunda vypadat jako nová. Vy jste tak ušetřili pár stovek, nebo dokonce tisíců za nákup nové, a třeba ani ne tak hezké.  

Jak se staráte o své zimní bundy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články