Jak chránit zelí před housenkami: Účinné metody, které nic nestojí
adbz.cz » Hobby » Jak chránit zelí před housenkami: Pomůže odvar z pelyňku i brambora namočená v medu

Jak chránit zelí před housenkami: Pomůže odvar z pelyňku i brambora namočená v medu

Housenky si rády pochutnávají na zelí a jsou postrachem všech zahradníků. Boj s nimi však můžete vyhrát, a to hned několika způsoby.

zeli napadene housenky
Zdroj fotografie: iStock

Pokud pěstujete tuto vitamínovou bombu na své zahradě, možná vás bude zajímat, jak zelí před nenasytnými housenkami ochránit. A nemusíte hned sahat po chemických přípravcích. Z housenkami zatočí i prostředky, které běžně najdete v domácnosti, a nemusíte se tak bát, že vaše s láskou vypěstované zelí bude plné chemie.

Ručně stručně a účinně

I když je tato metoda časově náročná, patří k těm nejúčinnějším. Abyste omezili výskyt housenek na rostlinách zelí, pravidelně je kontrolujte a odstraňte všechny nalezené housenky. Prohlížejte hlavně spodní strany listů, kde se rády schovávají. Housenky pak zlikvidujte mimo zahradu, aby nedošlo k opětovnému zamoření. Tato metoda je ideální pro menší zahrady, nebo pokud je výskyt housenek malý.

Česnekový sprej proti škůdcům

Housenky nemají rády silný zápach česneku, což z něj činí účinný přírodní repelent. Rozdrťte několik stroužků česneku a smíchejte je s vodou. Nechte směs uležet přes noc a poté ji sceďte do rozprašovače. Nastříkejte roztok přímo na rostliny zelí a zvláštní pozornost věnujte listům a stonku. Aplikujte znovu po dešti nebo podle potřeby.

Bramborová lahůdka také funguje

Housenkám můžete nabídnout lákavější pochoutku, než je zelí. V blízkosti rostlin umístěte kusy brambor, jablek nebo pomerančů, které jsou namočené v medu nebo pivu. Této vůni housenky neodolají a na lákavou dobrotu se nachytají. Takto je máte všechny pohromadě na jednom místě a můžete je velmi efektivně sesbírat a zlikvidovat.

sklenice medu
Zdroj fotografie: Freepik

Pelyňkový odvar a jak na něj

Rostliny můžete také postříkat odvarem z pelyňku, který housenky od rostlin zelí spolehlivě odradí. Na 10 litrů vody použijte 300 g pelyňku. Ten chvíli povařte v menším množství vody a poté zřeďte vodou na požadovanou koncentraci. Podobně můžete použít i odvar z tabáku. Toho použijte 200 g na 10 litrů vody. Aplikaci opakujte každých 5–7 dní, nebo po vydatném dešti, dokud housenky z rostlin nevymizí.

Bacillus thuringiensis

Bacillus thuringiensis, často označovaný jako Bt, je v půdě přirozeně se vyskytující bakterie, která je pro housenky toxická. Lze ji koupit v práškové, nebo tekuté formě a použít na všechnu zeleninu, jež je housenkami ohrožena. Tato bakterie je bezpečná pro lidi, domácí mazlíčky i užitečný hmyz. Postřik můžete provádět preventivně, nebo ihned, jakmile zaznamenáte výskyt housenek.

květ měsíčku
Zdroj fotografie: Freepik

Opatření proti housenkám

K zelí můžete vysadit doprovodné rostliny, jako je kopr, tymián, měsíček nebo máta, jež housenky nesnáší. Silné vůně působí jako přirozené odpuzující prostředky, takže je méně pravděpodobné, že se housenky k vašemu zelí přiblíží. Pravidelně také měňte stanoviště pro výsadbu zelí, abyste přerušili životní cyklus daného škůdce.