Jak chránit zelí před housenkami: Pomůže odvar z pelyňku i brambora namočená v medu

Housenky si rády pochutnávají na zelí a jsou postrachem všech zahradníků. Boj s nimi však můžete vyhrát, a to hned několika způsoby.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud pěstujete tuto vitamínovou bombu na své zahradě, možná vás bude zajímat, jak zelí před nenasytnými housenkami ochránit. A nemusíte hned sahat po chemických přípravcích. Z housenkami zatočí i prostředky, které běžně najdete v domácnosti, a nemusíte se tak bát, že vaše s láskou vypěstované zelí bude plné chemie.

Ručně stručně a účinně

I když je tato metoda časově náročná, patří k těm nejúčinnějším. Abyste omezili výskyt housenek na rostlinách zelí, pravidelně je kontrolujte a odstraňte všechny nalezené housenky. Prohlížejte hlavně spodní strany listů, kde se rády schovávají. Housenky pak zlikvidujte mimo zahradu, aby nedošlo k opětovnému zamoření. Tato metoda je ideální pro menší zahrady, nebo pokud je výskyt housenek malý.

Česnekový sprej proti škůdcům

Housenky nemají rády silný zápach česneku, což z něj činí účinný přírodní repelent. Rozdrťte několik stroužků česneku a smíchejte je s vodou. Nechte směs uležet přes noc a poté ji sceďte do rozprašovače. Nastříkejte roztok přímo na rostliny zelí a zvláštní pozornost věnujte listům a stonku. Aplikujte znovu po dešti nebo podle potřeby.

Bramborová lahůdka také funguje

Housenkám můžete nabídnout lákavější pochoutku, než je zelí. V blízkosti rostlin umístěte kusy brambor, jablek nebo pomerančů, které jsou namočené v medu nebo pivu. Této vůni housenky neodolají a na lákavou dobrotu se nachytají. Takto je máte všechny pohromadě na jednom místě a můžete je velmi efektivně sesbírat a zlikvidovat.

sklenice medu iZdroj fotografie: Freepik

Pelyňkový odvar a jak na něj

Rostliny můžete také postříkat odvarem z pelyňku, který housenky od rostlin zelí spolehlivě odradí. Na 10 litrů vody použijte 300 g pelyňku. Ten chvíli povařte v menším množství vody a poté zřeďte vodou na požadovanou koncentraci. Podobně můžete použít i odvar z tabáku. Toho použijte 200 g na 10 litrů vody. Aplikaci opakujte každých 5–7 dní, nebo po vydatném dešti, dokud housenky z rostlin nevymizí.

Bacillus thuringiensis

Bacillus thuringiensis, často označovaný jako Bt, je v půdě přirozeně se vyskytující bakterie, která je pro housenky toxická. Lze ji koupit v práškové, nebo tekuté formě a použít na všechnu zeleninu, jež je housenkami ohrožena. Tato bakterie je bezpečná pro lidi, domácí mazlíčky i užitečný hmyz. Postřik můžete provádět preventivně, nebo ihned, jakmile zaznamenáte výskyt housenek.

květ měsíčku iZdroj fotografie: Freepik

Opatření proti housenkám

K zelí můžete vysadit doprovodné rostliny, jako je kopr, tymián, měsíček nebo máta, jež housenky nesnáší. Silné vůně působí jako přirozené odpuzující prostředky, takže je méně pravděpodobné, že se housenky k vašemu zelí přiblíží. Pravidelně také měňte stanoviště pro výsadbu zelí, abyste přerušili životní cyklus daného škůdce.

Jaká opatření proti housenkám používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články