Zelené čističky aneb Pokojové rostliny, které čistí vzduch. Rýmovník získává na oblibě, tchýnin jazyk je klasikou
Docílit lepšího spánku a čistšího vzduchu v místnostech vám mohou pomoci různé pokojové rostliny. Jejich výběr je bohatý a většina není náročná na pěstování. Které to jsou?
Obsah
Většinou si lidé kupují pokojové rostliny ke zkrášlení interiéru a rozhodují se při výběru podle náročnosti rostliny a jejího vzhledu. Mnohé z rostlin však plní více funkcí než jen tu dekorativní, ale mají navíc jednu obdivuhodnou vlastnost – čistí vzduch v místnosti. Proto rostliny čistící vzduch mívají přezdívku zelené čističky vzduchu. Přináší spoustu zdravotních výhod, čistší vzduch a zlepšují spánek, což potvrzuje i výzkum NASA a Washington State University.
Pokojové rostliny místo prachovky?
Představa, že rostliny čistící vzduch, odfiltrují z místnosti všechny škodliviny a prach, je sice přehnaná, přesto vám s těmito problémy mohou částečně pomoci. Obzvláště fíkusy, tchýnin jazyk, který je snad v každé druhé domácnosti, a jiné rostliny s velkými listy zachytávají prach, a snižují tak prašnost v pokoji. Nejlepší je umístit je v blízkosti oken a dveří, odkud se nejvíce práší. Pamatujte ale také, že vrstva prachu na listech brání procesu fotosyntézy, čímž rostliny trpí. Vyřešíte to jejich občasným osprchováním.
Rostliny čistící vzduch vhodné do ložnice
Někteří lidé jsou přesvědčeni, že rostliny do ložnice nepatří, neboť v noci spotřebovávají kyslík. Nemusíte se však bát, že se udusíte, naopak – některé rostliny vám pomohou k lepšímu spánku. Fungují totiž jako filtr, dokáží zvlhčovat vzduch v suchých místnostech, a navíc jsou potěchou pro oko. Rostliny čistící vzduch vhodné do ložnice jsou například lopatkovec s elegantními bílými květy, nenáročný tchýnin jazyk nebo aloe vera. V závěsných květináčích to sluší zelenci, typické pokojovce našich babiček.
Pokojovky, které voní a léčí
Některé pokojové rostliny čistící vzduch mají ještě jeden zajímavý benefit, kterým je jejich vůně. Patří sem například eukalypty, které tím, že vypouští vonné silice, působí antibakteriálně. Pozor – v případě citlivých osob mohou působit jako alergen. Čím dál tím populárnější je rýmovník, který má jemně mentolovou vůni a z něhož navíc můžete při nachlazení připravit čaj. Obě rostliny jsou vhodné pro osoby, které trápí problémy s horními dýchacími cestami.