Nenáročné floxy přečkají i zimu. Nic nerozzáří zahradu tak, jako koberce tisíců křehkých, pestrobarevných a voňavých kvítků
Jednoznačný úspěch při pěstování floxů sklidíte, jakmile jim dopřejete dost slunečních paprsků. Jinak totiž nepotřebují moc péče ani zálivky a zahradě dodají šmrnc i krásu.
Obsah
Krásné koberce jemných kvítků zdobí nejednu českou zahradu. Floxy (Phlox) totiž patří k jedněm z nejoblíbenějších a na péči nejméně náročných kvetoucích rostlin vůbec. Pestrobarevné kvítky jsou nejen nádhernou ozdobou záhonů nebo skalek, ale také úžasně voní. Jakmile je zasadíte, jsou extrémně odolné a v podstatě je můžete pěstovat kdekoli. Vytvářejí hravě i hustou pokrývku třeba pod jehličnany nebo v obrubnících.
Potřebují suchou prodyšnou půdu a slunce
Když budete hledat nenáročnou rostlinu na pěstování, jistě sáhnete po floxech. Odvděčí se vám spoustou nádherných a jemných kvítků nejrůznějších barev. Přestože je jejich pěstování velmi snadné, je ale důležité alespoň minimální péči jim věnovat. Tyto zakrslé a stálezelené trvalky kvetou na jaře a počátkem léta. Aby tvořily husté polštáře tisíců kvítků, potřebují zejména dostatek slunečních paprsků.
Jakmile jim dopřejete slunné místo, máte úspěch zaručený. Ale existují i druhy nízkých floxů, které snesou i stín. Pokud ale chcete mít na zahradě překrásný pestrobarevný koberec křehkých kvítků, dopřejte jim dostatek světla. Nejlépe se jim daří spíš v suché, písčité nebo kamenité půdě, která je dobře propustná. V jílovité, kyselé nebo těžké a vlhké zemině neporostou.
Snadno vytvoříte dekorativní koberce
Když mají floxy příliš vlhkou půdu, neprospívají. Když se pro ně rozhodnete, vysazují se v rozestupech kolem 25 centimetrů. Po výsadbě je zalijte. Ovšem jinak se kobercové floxy obejdou bez zálivky. Výjimkou jsou jen dlouhá období sucha. Ale i tehdy to s vodou nepřehánějte. Stačí je zalít jednou za dva týdny. Na 3 až 4 metry čtvereční vám postačí 10 litrů vody. Zalévejte je večer odraženou vodu. Studenou floxy nemají rády.
Správný růst rostlin byste měli podpořit hnojivem. Ideálně dva týdny před začátkem kvetení jim dopřejte minerální výživu a postřik dusíkatým hnojivem. To samé použijte i během léta, pokud se vytvoří ve floxech lysá místa. Tím péče o floxy v podstatě končí. Můžete je ale dekorativně upravovat. Pokud máte jasný záměr, jak a kde mají růst, už na jaře nasměrujte výhony a ty příliš dlouhé zaštípněte. Tím také urychlíte tvorbu souvislého koberce.
Zabrat jim dá padlí i háďátka
Po odkvětu je opět vhodné výhony o třetinu zkrátit, což také přispívá k většímu zahuštění rostliny. Půdu je dobré také mulčovat na jaře a na konci léta. Aby si kobercové floxy zachovaly svůj nádherný vzhled, jednou za 3 až 5 let je obměňte. Během zimy je můžete nechat vysazené venku. Mají rády sníh a sucho. Můžete je přikrýt smrkovými větvemi, což je částečně ochrání před výkyvy teplot. Jakmile je ale počasí během zimy nestabilní a vlhké, nemusejí přežít.
Floxy jsou nenáročné rostliny, které hned tak něco neporazí. Jsou odolné i proti škůdcům a chorobám. Pouze v případě, že jsou ve vlhkém prostředí nebo nemají dost výživy, mohou onemocnět padlím nebo plísněmi. Pak musíte poškozené části rostliny vyříznout a brzy na jaře ji ošetřit fungicidy. Ze škůdců mohou rostlině ublížit pouze háďátka, která ji mnohdy v krátké době zcela zničí.