Černou plíseň v domácnosti je potřeba utnout hned v začátku. Roznáší se rychlostí blesku a způsobuje plicní krvácení
Plíseň je ten nejhorší spolubydlící, který se může u vás doma ubytovat. I když existují i kulturní a užitečné druhy plísní, ty si doma nejspíš nevypěstujete.
Obsah
V navlhlých koutech špatně izolovaných domů se často objevují tmavé flíčky. Černý povlak bývá na dotek slizký a šíří se kolem něj charakteristický pach zatuchliny. Není to ale jen kosmetická záležitost, s čím zde máme tu čest. Jedná se o vážné ohrožení zdraví lidských i zvířecích obyvatel domu. Pro dobro všech je proto vhodné těmto plísňovým ložiskům zatnout tipec, nenechat je šířit do okolí a, pokud možno, předejít jejich dalšímu vzniku. Černá plíseň je totiž zlo.
Spóry černé plísně způsobují plicní krvácení
Kredit za objev a popis toxické černé plísně se slizkými spórami, která dostala latinský název Stachybotrys chartarum, připadá českému mykologovi Augustovi C. J. Cordovi z první poloviny 19. století. Ten odhalil její kolonie na zdech jednoho pražského domu a spojil její výskyt s vlhkým bytovým jádrem pokrytým tapetami. Zvláštní na této houbě je, že je prakticky výhradně spjata s lidským obydlím. V přírodě se totiž prakticky nevyskytuje.
Toxicita černé plísně byla popsána až o sto let později po jejím objevu, kdy byly popsány první zdravotní problémy, jejichž původ byl dáván do souvislosti se zamořením prostoru S. chartarum. Na počátku 90. let pak byla popsána řada případů úmrtí kojenců na krvácení do plic po vystavení vysoké hladině koncentrace spór černé plísně. O dalších několik let později byly publikovány informace o úmrtí koček na plicní krvácení, u nichž krevní testy potvrdily přítomnost plísňových spór.
Zabraňte šíření černé plísně po bytě
Masivní výskyt plicního krvácení s následným úmrtím po intoxikaci spórami černé plísně je dost dobrý důvod pro to, abychom její přítomnost ve svém obydlí urychleně řešili, případně jí účinně předcházeli. Jestliže se v domě tato houba rozšířila do rozsáhlých ložisek, bude zapotřebí k její likvidaci vyhledat certifikovaného odborníka. V případě menšího zasažení se o likvidaci plísně můžete pokusit sami. Je ale zapotřebí důsledně dbát na to, abychom si její výtrusy neroznesli po celém bytě.
Základem při manipulaci s plísněmi je:
- respirátor, který zabrání průniku spór do dýchacích cest
- jednorázové ochranné pomůcky, anebo oblečení, které můžete ihned po použití vyprat v pračce na nejvyšší teploty
- řádná likvidace jednorázových pomůcek ihned po opuštění zamořeného prostoru
- uzavření a izolace infikované oblasti přilepením igelitové fólie přes dveře, anebo postříkání zasažených ploch vodou, aby se spóry nedostaly do vzduchu, je-li zasažena jen malá plocha
- zabránit dalšímu vlhnutí zasažených oblastí tím, že zamezíte zdrojům průniku vody
- ošetřete i okolí viditelných ložisek při použití chemikálií na likvidaci plísní, i místa bez viditelných skvrn mohou být (a bývají) prorostlá jejím podhoubím
Zabraňte vzniku plísňového zamoření
Při předcházení vzniku zamoření černou plísní, případně i jinými dalšími druhy, které sice nejsou tak nebezpečné, nicméně i tak mohou vaše zdraví z dlouhodobého hlediska výrazně poškodit, je základem vysušit prostor. Plísně mají rády temné a vlhké prostředí bez přístupu čerstvého vzduchu. A proto je právě toto účinnou prevencí i lékem.
Vzniku plísní účinně předejdete tak, že:
- regulujete vzdušnou vlhkost, která by neměla překročit úroveň 60 %. Existuje řada způsobů, jak zjistit, že je u vás doma vzduch vlhčí, než by měl. Jakmile zjistíte, že je vzdušná vlhkost nadlimitní, použijte odvlhčovač, nebo aspoň často větrejte.
- opravíte netěsnosti a poškození, která způsobují vlhnutí materiálu. I sebemenší únik vody kolem vodovodní baterie nebo kvůli poškozené střešní tašce může způsobit vzniku vhodného prostředí pro růst plísní. Jakmile podobné poškození zjistíte, co nejrychleji jej opravte.
- udržujete prostory i vybavení v suchu. Nikdy nenechávejte mokré ručníky, kabáty, boty či prádlo na jedné hromadě a vždy je nechte řádně vyschnout zavěšené tak, aby do nich mohl proudit čerstvý vzduch. Trvá pouhé dva dny, než se v nevhodně skladovaných mokrých textiliích uchytí spóry plísní a začnou se množit.
- mokré práce si schovejte na slunné dny. Ať už jde o vytírání nebo čištění horkou parou, raději tyto práce vynechte, jestliže venku prší nebo je mlha. Raději si na ně vyšetřete slunné a teplé dny, kdy fouká vítr. Otevřete všechna okna a pusťte se do práce. Počasí vám pomůže rychleji vysušit ošetřované povrchy a zamezit tak vzniku plísňové zatuchliny.
- je-li to možné, použijte izolační nátěry a bariéry proti vlhkosti. Nejlepším lékem je prevence, a tou je izolace budovy zvnějšku, případně i zevnitř. To je nejjistější způsob, jak předejít vzniku nebezpečných plísní.
Jak předcházíte vzniku vysoké vzdušné vlhkosti ve vašem bytě?