Naučte svého pejska základním povelům formou hry. Zkušená lektorka radí, jak začít a neztratit v průběhu nervy
Začněte s tréninkem vašeho pejska co nejdříve, už po dovršení 3. měsíce věku. Po malých krůčcích z něj vychovejte poslušného domácího mazlíčka.
Pokud chcete dobře vychovaného pejska, je dobré začít jeho výcvik co nejdříve. Jestli si na to troufáte sami, obrňte se trpělivostí a zásobte pamlsky. Instruktoři doporučují začít s tréninkem základních povelů už od dovršení 3 měsíců. Psi se cvičí vesměs stejně bez ohledu na plemeno. Rozdíl může představovat spíše funkce, jakou bude pes v budoucnu plnit. Jinak se přistupuje k tréninku slepeckého, loveckého či policejního psa. I když základy mají všichni stejné.
Co je dobré vědět, než začnete s tréninkem
Zpočátku je dobré začít pozvolna. Volte raději kratší pravidelné tréninky, aby se váš pejsek lépe adaptoval. Pro výcvik najděte klidné místo, je to lepší pro jeho koncentraci. Jakmile příkazy na klidném cvičišti zvládá, můžete přejít do rušnějšího prostředí. Pejsek musí poslouchat bez ohledu na okolnosti či prostředí. Mnohonásobné opakování povelu by mohlo vašeho pejska unavit, proto střídejte trénink s procházkou nebo hrou, abyste se vyhnuli monotónnosti.
Vždy, když začínáte s tréninkem štěněte, začněte od nejjednodušších povelů a postupně přejděte k těm složitějším. Příkazy formulujte zřetelně a pro daný povel si zvolte slovo nebo frázi, kterou už budete pro tento typ aktivity používat pořád. Po dobře zvládnutém povelu nezapomeňte psa odměnit pamlskem a pochvalou. Nesplnění povelu mu dejte najevo přísnějším hlasem a rázným trhnutím za vodítko, v žádném případě zvíře netrestejte bitím.
Základní výcvik a povely pro psa
Základním povelem je rozhodně „Pojď ke mně“. Ať už je situace jakákoliv, pes by měl po tomto příkazu nechat jakékoliv činnosti a běžet k vám, obejít vás a sednout si k levé noze či před vás. Dalším důležitým pokynem je „K noze“. Podstatou tohoto povelu je, aby se pes pohyboval poblíž vaší levé nohy. Nezaostával nebo nepředbíhal, ale kopíroval její tempo. A když zastavíte, pes rovněž zastaví, posadí se k vaší levé noze a zůstane sedět.
Do sestavy základních úkonů, které by měl váš pes ovládat, patří i povely „Sedni“, „Lehni“ a „Místo“, přesně v tomto pořadí, jelikož tyto úkony na sebe úzce navazují. Dalším důležitým, leč náročnějším úkonem, je povel „Fuj“. Ten má naučit psa odmítnout nějakou činnost. Například, když pes začne honit kočku, dostane se do potyčky s jiným psem, nebo mu je cizím člověkem nabízené jídlo. Pro menší prohřešky však volte jiný povel, třeba „Ne“, protože přílišným používáním příkazu „Fuj“ by na něj mohl přestat v důležitých situacích reagovat.
Jak jste začínali s výcvikem vašeho čtyřnohého miláčka?