Po tomto domácím přípravku jsou rostliny jako splašené a škůdci se o ně nezajímají. Stačí jediná přísada
Poznejte skutečnou sílu domácích přípravků a dopřejte svým rostlinám léčivý odvar. Posílíte je, přihnojíte a zároveň ochráníte proti škůdcům.
Cibule kuchyňská (latinsky Allium cepa) je v České republice jednou z nejpěstovanějších a zároveň nejvyužívanějších plodin. Kromě faktu, že se využívá jako základ celé řady pokrmů, můžete její slupky využít k barvení velikonočních vajec nebo jako účinný biostimulátor, pesticid a hnojivo v jednom. To je možné díky vysokému obsahu řady prospěšných látek, které podporují zdraví pěstovaných rostlin, jejich přirozenou odolnost vůči chorobám a škůdcům a zároveň pomáhají omezovat rozvoj plísní a odpuzují škůdce.
Slupky jsou nabité prospěšnými látkami
Cibulové slupky, které se běžně vyhazují jako odpad, jsou ve skutečnosti k nezaplacení. Obsahují významné množství prospěšných látek, jež podpoří (nejen) růst a vitalitu vámi pěstovaných rostlin. Cibulové slupky se mohou pochlubit především obsaženými flavonoidy (rutinem a kvercetinem), které působí protizánětlivě a zvyšují množství cukru v ovoci, karotenem, allicinem (přírodní antibiotikum), vitamíny C, D, E, B6 a B12, minerály – hořčíkem, vápníkem, sírou, draslíkem i mikroelementy – železem, zinkem, mědí, jódem a manganem.
Jestliže své rostliny ošetříte odvarem z cibulových slupek, tak mj. podpoříte růst a klíčení semen, zvýšíte koncentraci vitamínů a živin v půdě, potažmo v plodinách, zabráníte rozvoji plísňových onemocnění a odpudíte řadu škůdců – mšice, roztoče, drátovce či mandelinku bramborovou. Aby vámi připravený odvar byl co nejúčinnější, zvolte slupky ze žluté kuchyňské cibule – slupky z červené cibule obsahují až 7krát méně účinných látek. Rovněž dbejte na to, aby slupky nepocházely z cibule napadené škůdci.
Odvar vaše rostliny posílí i přihnojí
Abyste pěstovaným rostlinám dodali potřebné živiny a ochránili je před hmyzími škůdci, připravte si pro odvar co nejčerstvější cibulové slupky. Je tomu proto, že množství účinných látek se ve slupkách časem postupně snižuje; je rovněž nižší u slupek z cibule, která již začala klíčit. Na odvar si připravte klasickou zavařovací sklenici, kterou až po okraj naplňte slupkami. V dalším kroku je zalijte vroucí vodou a sklenici uzavřete. Tu následně vložte do dostatečně vysokého hrnce s horkou vodou, kterou přiveďte k varu a 20 až 30 minut vařte.
Po uplynutí potřebné doby sklenici vyndejte a nechte dalších 6 hodin chladnout. Poté ji otevřete a odvar ze slupek přeceďte do uzavíratelné nádoby. Před aplikací na rostliny jej zřeďte s odstátou vodou – do 200 mililitrů vody přidejte 10 mililitrů odvaru – a do vzniklého roztoku dodejte kapku tekutého mýdla. Roztok aplikujte na rostliny jako ochranu proti houbovým chorobám, mšicím a dalším hmyzím škůdcům. Nebo bez přidaného mýdla použijte jako zálivku, která plodinám dodá potřebné živiny.
Jakými způsoby chráníte své rostliny na zahradě?