Do českých domovů se vkrádá páchnoucí brouk: Chraňte svůj domov
adbz.cz » Hobby » Do českých domovů se vkrádá páchnoucí brouk: Vroubenky smrduté se nedá hromadně zbavit

Do českých domovů se vkrádá páchnoucí brouk: Vroubenky smrduté se nedá hromadně zbavit

Vroubenky smrduté, stejně jako i další hmyz, hledají na podzim útočiště před dlouhou a mrazivou zimou. Rozhodně neublíží, ale zápach vydávají neskutečný.

vroubenka smrduta brouk
Zdroj fotografie: iStock

Podzim je krásné roční období. Příroda se mění na každém kroku a zahaluje se do obrovské škály barev, sluníčko svítí, je čas na zazimování zahrady, a pokud milujete tvoření vlastních přírodních dekorací tak jako já, je k tomu podzim jako stvořený. Tím ale to milé a příjemné končí. Postupně se snižující venkovní teploty vybízí hmyz k hledání útočiště na přečkání dlouhé mrazivé zimy. Kromě jiných například i vroubenky smrduté, a jak její jméno napovídá, rozhodně se nejedná o roztomilou spolubydlící.

Vroubenky smrdí, ale neublíží

Vroubenka smrdutá (Coreus marginatus) je ploštice s délkou těla asi 1,5 cm a nejčastěji mívá světle hnědou barvu. Živí se jen a pouze šťávami rostlin a pro člověka tedy představuje nulové nebezpečí. V sebeobraně nebo po zašlápnutí ovšem začne vydávat nesmírně smrdutý zápach, který podle webu Real Simple připomíná síru či zkažené maso. S vroubenkami má nemilou zkušenost i náš čtenář pan Pavel Z. z Dešova: „Hmyz jsem zašlápl a ten zápach mě skoro porazil. Teď už vím, že je lepší je vyhodit ven.“

A jak jim zamezit přístupu do obydlí? Web Pest World radí utěsnit všechny otvory a díry, kterými by se hmyz mohl dostat dovnitř. To samé platí pro ochranné sítě v oknech. Rovněž pravidelný úklid přispívá k minimalizaci výskytu vroubenek. Jdou za světlem, snažte se tedy na terase či balkóně svítit jen minimálně, případně se ubezpečit, že máte zavřené dveře a okna. Pravidelně také kontrolujte věci, které domů přinesete, abyste si nezvané hosty nezavlekli dovnitř sami. Týká se to potravin, ale také například různých dekorací či věcí do domácnosti.

Pozor i na pavouky

Jak jsme nedávno informovali na adbz, v České republice se s čím dál tím větší pravidelností začíná objevovat také zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium). Je to nejjedovatější pavouk vyskytující se na našem území. Je nebezpečná především pro děti a seniory, kteří mají tenčí kůži. Kusadly ji pak zápřednice může v případě pocitu ohrožení prokousnout a způsobit bolest hlavy, zvýšenou teplotu, nevolnost a zvracení. Kousnutí nicméně není smrtící a veškeré projevy, pokud se dostaví, velmi brzy samy odezní.

Zápřednice jedovatá
Zdroj fotografie: Uživatel Lucarelli / Creative Commons / CC BY-SA
Zápřednice jedovatá se v současnosti řadí mezi nejnebezpečnější pavouky vyskytující se v České republice

Pavouci v domě jsou sice prospěšní, protože se živí drobným hmyzem, nicméně jejich výskyt není příliš estetický. Není ale nutné je zabíjet. Vyhoďte je ven, případně umístěte na parapety či na místa, kde se vyskytují, kaštany. Ty je odradí. Stejně tak si můžete doma levně vyrobit vysoce šetrný repelent a pomocí rozprašovače postříkat rohy místností, ale i dveře a okna. O tom, jak repelent ovoněný například levandulí, pomerančem, mátou či citronelou vyrobit doma, jsme již dříve psali na adbz.