Vodní kámen na skle-zbavte se ho a předcházejte | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » S vodním kamenem zatočí směs octa a jedlé sody. Odteď už jen čisté sklo bez věčného mytí

S vodním kamenem zatočí směs octa a jedlé sody. Odteď už jen čisté sklo bez věčného mytí

Tvrdá voda je strašákem v nejedné domácnosti. Vodní kámen dokáže zaneřádit dvířka od sprchového koutu, okna i sklenice. Jak jej vyčistit a jak mu předcházet.

spinave sklo vodni kamen
Zdroj fotografie: iStock

Tvrdá voda způsobuje, že dveře na sprše, okna i sklenice mohou být matné a usazuje se na nich vodní kámen. Ten se objevuje v domácnostech, které používají vodu s vysokým obsahem minerálů. Bohužel i po vyčištění se znovu objevují, pokud není voda ošetřena změkčovačem. Pokud jsou skvrny od tvrdé vody na skle zachyceny včas, lze je udržet pod kontrolou pravidelným čištěním. Pravidelné čištění ochrání sklo před trvalým naleptáním minerály. Jakmile začne leptání, neexistuje způsob, jak vrátit sklu jeho původní čirost.

Jak předcházet vzniku vodního kamene na skle

Připravte si roztok, který zabrání usazování vodního kamene. Na jeho přípravu budete potřebovat láhev s rozprašovačem, půl sklenice peroxidu vodíku, půl sklenice dezinfekce, 2 sklenice vody, lžičku prostředku na mytí nádobí, lžíci octa. Všechno nalijte do rozprašovače a protřepejte. Při každém sprchování nastříkejte stěny sprchového koutu touto směsí. Přípravek ve spreji není nutné umývat. Toto opatření zabrání, aby se vodní kámen usadil.

I když je toto opatření opravdu účinné, vyplatí se čas od času sprchový kout vyčistit směsí octa a prostředku na mytí nádobí, který si připravíte smícháním jedné sklenice teplého octa se lžíci čistícího prostředku. Smíchejte obě ingredience. Plochu sprchového koutu důkladně postříkejte připravenou tekutinou a jemně rozetřete houbičkou. Nechte 30 minut působit a pak opláchněte studenou vodou. Není třeba drhnout. Předcházet vodnímu kameni můžete i tak, že po sprchování sklo zcela osušte, abyste zabránili tvorbě skvrn z tvrdé vody.

Jak odstranit vodní kámen ze skla

Ocet je kyselina, která pomáhá rozbít vazby mezi minerály tvrdé vody a sklem. V lahvičce s rozprašovačem smíchejte jeden díl octa s jedním dílem destilované vody. Nastříkejte roztok octa a vody na povrch skla. Roztok nechte alespoň 30 minut působit. Vydrhněte pomocí kartáče s měkkými štětinami nebo hadříku z mikrovlákna. Použijte starý zubní kartáček, abyste se dostali i do rohů. Jakmile se skvrny od tvrdé vody uvolní a odstraní, opláchněte sklo vodou a setřete.

Ocet a soda jako účinné zbraně na vodní kámen
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud ocet sám o sobě skvrny od vodního kamene neodstranil, přidejte jedlou sodu jako jemné abrazívum. Nalijte trochu octa do rozprašovače a nastříkejte celý povrch skla. Nechte jej působit alespoň 30 minut. V misce smíchejte jeden díl vody se třemi díly jedlé sody, abyste vytvořili řídkou pastu. Pomocí hadříku nebo kartáče naneste pastu na místa skla, kde se nahází vodní kámen. Po nanesení pasty a jejím mírném zaschnutí místo znovu postříkejte neředěným octem. Vytvoří se pěna. Pak opláchněte sklo vodou a setřete stěrkou.

Jak se s vodním kamenem na skle vypořádáváte vy?

Zdroj: TheSpruce