Velký podraz od dodavatelů energií: Rychle si zkontrolujte smlouvu. Možná platíte o tisíce korun víc, než byste měli
Mnoho domácností platí za elektřinu nebo plyn nevědomky více, než by mělo. Vychytralí dodavatelé tak mají čas hospodařit s vašimi penězi.
Pokud se vám zdá, že vaše účty za energie jsou vyšší, než jste očekávali, může to být způsobeno skrytými poplatky nebo nadhodnocenými sazbami za spotřebu, které bývají nenápadně zakotveny ve smlouvě. Pro začátek byste tedy měli rozklíčovat, za co vlastně platíte.
Rozdělení vašeho vyúčtování za energie
Vyúčtování energií se obvykle skládá z několika složek. Ne všechny může váš dodavatel energií ovlivnit – některé jsou totiž pevně dané. Vypadá to takto:
- Spotřeba energie: Jedná se o množství energie (elektřiny nebo plynu) spotřebované vaší domácností. Měří se a účtuje na základě spotřebovaných jednotek.
- Měsíční poplatek za služby: Jedná se o pravidelný poplatek od vašeho dodavatele energie na pokrytí administrativních nákladů.
- Distribuční poplatky a daně: Distribuční poplatky jsou nařízeny státními předpisy a obvykle je stanovuje Energetický regulační úřad. Tyto poplatky pokrývají náklady na dodávku energie do vaší domácnosti a přispívají na údržbu infrastruktury, jak píše web SeznamZprávy.
Dodavatelé energií tyto poplatky vypočítávají, aby určili optimální měsíční zálohu, která by v ideálním případě měla co nejlépe odrážet spotřebu vaší domácnosti (jinými slovy byste na konci roku neměli mít velký přeplatek, ale ani nedoplatek). Pokud vám tedy na konci vyúčtovacího období vrací dodavatel velkou částku, měli byste se zamyslet.
Proč jsou zálohy tak vysoké?
Obvykle to není tím, že byste měli tak velkou spotřebu. Ve skutečnosti jsou totiž tyto zálohy často stanoveny vyšší, než je třeba, což u mnoha domácností vede k přeplácení. To může vést ke značně nadsazeným platbám, které se upravují až po přezkoumání skutečné spotřeby. Dost možná si říkáte, že se vlastně nic neděje – vždyť vám přeplatek stejně na konci roku vrátí – ale chyba lávky.
Dodavatel vám peníze podle informací ze stránek Elektřina opravdu vrátí, jenže až poté, co je pěkně protočil a nechal zúročit třeba na burze. A vy byste přitom mohli totéž udělat na spořicím účtu a veškeré výnosy by šly vám. Pokud na vás tedy bude dodavatel zkoušet fintu s příliš vysokými zálohami, nedejte se.
Máte právo na jejich upravení podle skutečné spotřeby, tak se ho nebojte využít. Obvykle stačí zavolat na infolinku nebo si vše nastavit v aplikaci, pokud ji váš dodavatel má. A pozor si dejte i na jinou chybu, která s platbami za energie souvisí – na webu adbz jsme o ní už také informovali.