Víte, co znamená modrý proužek kolem žloutku ve vejci natvrdo?
adbz.cz » Hobby » Modrý proužek kolem žloutku značí, že byla vejce natvrdo vařena příliš dlouho

Modrý proužek kolem žloutku značí, že byla vejce natvrdo vařena příliš dlouho

Občas se na našich talířích objeví vajíčka vařená natvrdo s tajemným modrým prstencem kolem žloutku. Zjistěte, jak předejít této chybě a užít si dokonalá vajíčka.

prevarene vejce natvrdo modra
Zdroj fotografie: Uživatel LI1324 / Creative Commons / CC0

Vajíčka jsou významnou součástí mnoha kuchyní a nejrůznějších jídelníčků. Řada lidí si je užívá v různých podobách – od krémových míchaných vajec na snídani až po vajíčka na tvrdo na svačinu. A právě vajíčka vařená natvrdo mají tendenci občas vytvořit nevzhledný modrý prstenec kolem žloutku, což může snižovat chuťovou i vizuální atraktivitu pokrmu. Ať už jste kuchařský nadšenec, nebo jen občasný kuchař doma, je dobré vědět, co za tímto jevem stojí a jak mu předejít. Klíčem je správný čas vaření.

Proč oblast kolem žloutku modrá

Pokud jste se někdy s modráním vajec setkali, pravděpodobně jste se ptali, co to znamená. Jedná se o neškodný, avšak ne zcela esteticky příjemný jev, který se objevuje kolem žloutku. Tento modrý lem může vyvolávat otázky týkající se čerstvosti vajec a také toho, zda jsou stále bezpečná k jídlu. I když se většinou nejedná o nebezpečnou potravinu, pokud vám v restauraci donesou vajíčko s modrým lemem, raději jej reklamujte a vyžadujte jiné. Na oko to nevypadá dobře a evokuje to zhoršenou kvalitu.

Podstatou tohoto jevu je chemická reakce, ke které dochází vlivem vysokých teplot během vaření vajec. Železo obsažené v žloutku vstupuje do reakce se sírou v bílku a tvoří ferrosulfidové sloučeniny. Právě tyto látky mají modrou barvu a způsobují vznik charakteristického modrého prstence kolem žloutku.

uvarena vejce se skorapkou na stole
Zdroj fotografie: Depositphotos

Klíčová je doba vaření

Abychom předešli vzniku modrého kroužku a zároveň si užili chutné vajíčko, je důležité dodržet několik jednoduchých kroků. Vejce dejte do hrnce a zalijte je studenou vodou, tak aby byla celá ponořená. Přiveďte vodu k varu a od tohoto okamžiku vařte vejce po dobu 8 až 10 minut. Správná doba závisí na velikosti vajec a vašich osobních preferencích. Po uvaření okamžitě vejce přesuňte do misky s ledovou vodou, abyste zastavili proces vaření a zamezili vzniku modrého okraje.

Výsledek vaší snahy bude nadmíru uspokojivý. Oloupejte vařená vejce a objevíte ideálně zbarvený žloutek bez jakéhokoli modrého zabarvení. Takto uvařená vajíčka budou nejen lahodná, ale i bohatá na živiny, které si budete moci vychutnat s radostí a bez obav. Správným vařením a rychlým ochlazením vajíček lze dosáhnout toho, že žloutky budou krásně žluté a plné chuti.

Tímto způsobem si můžete užít vajíčka natvrdo bez nepříjemného modrého efektu a zároveň si uchovat cenné vitamíny a minerály, které jsou pro lidský organismus důležité. Nejen vy, ale také vaše rodina včetně dětí nebo přátelé ocení vaši schopnost vařit vejce tak, aby byla dokonale připravená ke konzumaci. Vy si tak vychutnáte skvělá vejce a zároveň sklidíte pochvaly.