Úřady rozjely masivní kontroly domácností. Každý by se měl připravit, pokuta 50 000 Kč se rozdává jak na běžícím páse
S tím, jak se v obcích zpřísňují předpisy v oblasti životního prostředí, začaly úřady provádět intenzivnější kontroly.
Někdy to okolo nás vypadá, jako by si úřady řekly, že pokut není nikdy dost. Vaše peněženka tak může být lehčí o pěkných pár tisícikorun i kvůli banalitám, které by ještě nedávno nikomu nestály ani za pohled.
Úřad bude kontrolovat, čím topíte
Od 1. září 2024 platí nové předpisy zakazující používání starších systémů vytápění na pevná paliva, včetně některých typů kotlů na dřevo a uhlí, které nesplňují moderní emisní normy. Nařízení se týká přibližně 200 000 domácností, které dosud nepřešly na ekologičtější systémy vytápění. Mnoho lidí si myslí, že na ně úřady jednoduše nepřijdou. To je však chyba. Kontroly již začaly a v některých případech byly uloženy i pokuty.
Úřady totiž zaujaly proaktivní přístup a provádějí nečekané kontroly v obydlích, u nichž existuje podezření, že tyto předpisy nedodržují. „Udání nám chodí hlavně od sousedů. Stačí, když si všimnou, že se vám hodně kouří z komína, a už máte doma kontrolu. Právě velká produkce spalin je tím, co obvykle staré neekologické kotle prozradí.
My zatím pokuty moc nedáváme, spíše domlouváme, ale dostat můžete až 50 000 Kč,“ říká paní Kateřina z pražského odboru pro životní prostředí. To je mimochodem i v souladu s metodickým pokynem MŽP, na shovívavost úřadů však rozhodně nelze spoléhat věčně.
Pozor dejte i na odpad
Měníte vybavení bytu a přemýšlíte, kam s tím starým? Pak vám prozradíme, že k popelnicím určitě ne. Nejspíš to také znáte – objemné vybavení domácnosti, jako je například starý nábytek, matrace a koberce, které se nevejdou do běžných odpadkových kontejnerů, často končí pohozené na chodnících nebo vedle popelnic. To je nejen neestetické, ale také nebezpečné. Tyto odložené předměty totiž představují zdravotní i bezpečnostní riziko, protože přitahují škůdce a vytvářejí překážky pro chodce a vozidla (více se o tom rozepisuje zákon o ochraně veřejného zdraví (č. 258/2000 Sb.).
Ovšem za nesprávnou likvidaci objemného odpadu vám může hrozit pokuta, a to až do výše 50 000 Kč. Stačí, když vás někdo při cestě ke kontejneru uvidí. Proto si raději zjistěte otevírací dobu svého sběrného dvora nebo počkejte, až bude do vaší lokality přistaven velkoobjemový kontejner na odpad. Žádné pokuty se pak bát nemusíte.