Univerzální hnojivo pro celou zahradu vyjde na 4 Kč: Droždí předá rostlinám spoustu užitečných látek
Univerzální hnojivo pro celou zahradu vyjde na 4 Kč: Droždí předá rostlinám spoustu užitečných látek, a to skoro zadarmo.
Obsah
Kvasnice jsou často ceněny především pro svou roli při pečení a vaření piva, ale jejich přínosy sahají daleko za hranice kuchyně. Na zahradě totiž může být droždí levným a účinným hnojivem, které poskytuje množství živin a podporuje růst rostlin, jak píše web NašeKrásnáZahrada.
Úloha kvasinek jako hnojiva
Kvasinky jsou jednobuněčné houby bohaté na vitaminy, zejména na vitaminy skupiny B, které jsou pro zdraví rostlin klíčové. Obsahují také fytohormony a aminokyseliny, jež podporují zdravý růst a odolnost rostlin vůči stresu.
Kdy hnojit kvasinkami
Nejlepší doba pro aplikaci hnojiva na bázi kvasnic je během vegetačního období, kdy se rostliny aktivně vyvíjejí a potřebují značné množství živin. Výroba hnojiva je jednoduchá. Stačí si jen připravit k ruce tyto ingredience:
- 1 kostka droždí (prošlé droždí funguje také, ale optimální je to čerstvé)
- 2 polévkové lžíce cukru
- 3 litry teplé vody
Směs připravíte tak, že droždí a cukr rozpustíte v teplé vodě a necháte alespoň 2 hodiny odstát. To umožní kvasinkám aktivovat se a začít štěpit cukry, čímž se do roztoku uvolní prospěšné látky. Po odležení tento koncentrát zřeďte běžnou vodou v poměru 1:5 a použijte jej k zalévání rostlin (pokud používáte jemné kropítko, raději roztok přeceďte, abyste ho nechtěně neucpali).
Frekvence použití
Obecně postačí aplikovat kvasnicové hnojivo dvakrát až třikrát za sezónu, jak radí web iReceptář. Směs je vhodné použít brzy po přípravě, protože její prospěšné vlastnosti se časem snižují. Případné zbytky můžete nasypat na hromadu kompostu, čímž mu dodáte živiny a podpoříte rychlejší rozklad.
Doplnění kvasnicového hnojiva dřevěným popelem
I když jsou kvasnice fantastickým zdrojem živin, mají tendenci vyčerpávat z půdy draslík. Proti tomu je vhodné bojovat dřevěným popelem, a to přibližně dva týdny po aplikaci kvasnic. Dřevěný popel je bohatý na draslík a další minerály, které podporují zdraví rostlin. Bude vám stačit roztok připravený z jednoho šálku dřevěného popela a 10 litrů teplé vody. Nechte jej přes noc odstát, přeceďte a poté jej použijte jako zálivku. A pokud vám nějaký popel zbude, určitě ho nevyhazujte. Na webu adbz jsme psali i o jeho použití proti mandelince bramborové.