Jakou věc udělat s jahodníky nástupem jara a léta, aby plodily jako o závod. Sklizeň bude obdivovat každý soused
Máte rádi lahodnou chuť a vůni čerstvých jahod utržených na zahradě? Pak se o ně budete muset postarat již na jaře.
Jahody jsou velkou pochoutkou. Pokud by to šlo, mnoho lidí by je snad jedla celoročně. Jde však o sezónní lahůdku, proto byste si je měli užívat, dokud je to možné. Víme, jak mít bohatou sklizeň, ale bude vás to na jaře stát spoustu práce. Nic není zadarmo. Vhodné je začít s pěstováním jahodníků již na začátku jara, když roztaje poslední sníh.
Prohlídka rostlinek jahodníku
Vyhrabejte všechno spadané listí, ostříhejte suché listy a pokud už někde raší plevel, nemilosrdně ho vyškubejte. Hlína kolem jahod musí být krásně čistá. Doporučuje se také rostliny ochránit před škůdci horkou vodou. Uvařte vodu, nechte ji lehce zchladnout a polijte jí zem. Horká voda se postará o veškeré larvy, které jsou zavrtané v hlíně a čekají na vylíhnutí. Pokud si chcete být jisti, přidejte do zálivky trochu jódu nebo manganu.
Pokud chcete rostlinám dopřát, odstraňte vrchní ornici a nechte tak prohřát kořeny prvním jarním sluníčkem. Připravte si piliny nebo slámu a rozsypejte je kolem výhonů. Odborníci radí přidat i hnojivo bohaté na dusík. Pomůže k bohatému růstu.
Velikost výhonů
Velikost jahodníku se seřezává již na podzim, ale ne vždy se to podaří, nebo se zapomene. Seřízněte rozety na 5 cm a odstraňte přebytečné výhony, suché listy a vylézající kořeny. Rostlinu to prosvětlí, dodá jí to na síle a bude pak krásně plodit. Co se listů týče, ty odstraňujte opatrně, ať nepoškodíte srdíčko. Pokud nechcete množit, budete muset vytrhat i mladé hlízky.
Kdy sázet
Jarní období je skvělé pro zasazení všech nových rostlin. Dobře se totiž zakoření, protože je teplá zem i vzduch. Musíte ale počkat na období, kdyuž noční teploty nebudou padat pod 0°C. To by vám mladé sazenice mohly lehce zmrznout. Nakupujte jenom zdravé rostliny, bez polámaných či suchých listů, poškozených kořenů a viditelných chorob. Rostliny by měly být také dospělé, nesázejte žádné malé výhonky. Ty se vám asi sice uchytí, ale letos by vám ještě neplodily.
Poté je na řadě pravidelná zálivka, hnojení bohaté na dusík, draslík a hořčík a v počátcích výsadby také pravidelné přikrývání textilní fólií. Ta rostliny ochrání nejen před nepřízní počasí, ale i před ptáky, kteří by je mohli zobáky poškodit.