Kuřecí maso má i v mrazáku omezenou trvanlivost. Celé kuře by se mělo spotřebovat do 12 měsíců, stehna do 3
Trvanlivost zmrazeného kuřecího masa není věčná. Bez ztráty chuti a dalších kvalit vydrží maximálně 12 měsíců.
První mražené potraviny spatřily světlo světa téměř před 100 lety. Od dob svých začátků, kdy jim široká veřejnost příliš nedůvěřovala, ušly ohromný kus cesty a v současnosti se těší zasloužené oblibě. Rychle zmrazené jídlo na teplotu nižší než -18 °C si totiž dokáže po dlouhou dobu uchovat čerstvou chuť, vůni i živiny. Nic ale netrvá věčně. I mražené potraviny stárnou a ztrácí na kvalitě. Takové kuřecí maso vydrží v mrazáku „čerstvé“ 3 až 12 měsíců v závislosti na způsobu zpracování.
Celé kuře vydrží déle než porcované
Drůbeží, respektive kuřecí maso se pravidelně umisťuje na druhé příčce v pomyslném tuzemském žebříčku vyprodukovaného masa za rok. Loni se vyrobilo téměř 167 tun drůbežího masa, což je jen o 20 tun méně než vepřového masa, které je dlouhodobě nejoblíbenější. Aby se na pultech nezkazilo, kromě přímého prodeje jej výrobci roztřídili, naporcovali a nechali zmrazit.
Takové výrobky jsou zpravidla vakuované a mají nejdelší datum trvanlivosti. Maso, které jste si zakoupili čerstvé, vydrží v mrazáku rozhodně kratší dobu. Podle Národního zdravotnického informačního portálu – nzip.cz – je trvanlivost kuřecího masa od 3 měsíců do 1 roku. Pro dlouhodobé skladování (v měsících) je však nutné mít mrazák, který potraviny zchladí alespoň na -18 °C.
Chuťově nejlepších výsledků dosáhnete, když maso po zakoupení zmrazíte co nejdříve. Celé kuře vám následně v mrazáku vydrží až 12 měsíců, porcované o něco kratší dobu. Kuřecí stehenní řízky si zachovají nezměněné vlastnosti až 3 měsíce. Mleté kuřecí maso a vnitřnosti rozhodně spotřebujte dříve, a sice maximálně do 2 měsíců od data nákupu.
Tučné maso je lepší vůbec nemrazit
Obecně platí, že tučné výrobky mají v mrazáku nejkratší trvanlivost, což ve svém článku potvrzují i Lidovky. Jestliže mrazák otevíráte dle předpisů (jen na chviličku a nikdy zbytečně) a teplota v něm nekolísá, tučné potraviny – bůček, slanina, špek nebo tučné mleté maso – vám vydrží chutné asi 1 až 2 měsíce. Po delší době začíná docházet ke změnám v kvalitě potravin. Prvním, čeho si můžete všimnout, je zšednutí tuku a tučných částí masa.