Do jakého kontejneru patří obaly od koření: Papírové sáčky do modrého, ty s fólií uvnitř musí do směsného odpadu
Třídit odpad je už samozřejmostí téměř pro každého. Někdy je ale člověk na vážkách, co kam patří. Například obaly od koření mohou být velmi matoucí.
Obsah
Třídit odpad už beru jako každodenní rutinu. A nejsem jediná, ze statistiky webu EKO-KOM vyplývá, že téměř 75 % Čechů aktivně třídí odpad. A je tomu jedině dobře. Spoustu materiálů lze recyklovat a znovu použít, celková zátěž je pak pro planetu nižší. Popelnice na tříděný odpad už jsou v dnešní době snad na každém kroku a není tak nutné odpad nést zbytečně daleko. Třídíte ale správně?
Popelnice se liší svou barvou
Pouze správně vytříděný odpad má smysl. Pokud ovšem skončí odpad v jiné popelnici, než na kterou je určený, určitě je to spíše přidělávaní práce. O nejčastějších chybách při třídění odpadu jsme na adbz.cz již psali, obecně se asi dá říct, že pokud si nejste jistí, raději věc vyhoďte do směsného odpadu.
Žlutá popelnice na plasty
Do popelnice žluté barvy patří čisté plasty. Tedy veškeré sáčky, fólie, vymyté a sešlápnuté PET lahve a jiné plastové obaly, kelímky od jogurtů a dalších mléčných výrobků či například pěnový polystyren. Rozhodně do tohoto kontejneru nepatří mastné a neumyté obaly a lahve od žíravin a dalších nebezpečných látek. Nějakou tu PET lahev si doma ale ponechte, můžete si s její pomocí vyrobit například velmi levné zavlažování na zahradu.
Odvrácenou stránkou třídění zůstává fakt, že vzhledem k tomu, že plasty jsou na zpracování nejnáročnější a firem schopných recyklace je u nás minimum, velké množství vytříděných plastů nakonec skončí zcela jinak. S ohledem na nemožnost jejich vyvážení na skládku putují zpravidla do spaloven, informoval web ČT24.
Papír patří do modrého kontejneru
Recyklovat lze pouze čisté obaly, ty znečištěné je proto nutné řádně vyčistit nebo vyhodit do směsného odpadu. Stejně tak je tomu i s papírem. Do modré popelnice patří noviny, časopisy, kartony a lepenka. Jak uvádí web JakTřídit (který je ostatně plný užitečných rad ohledně třídění odpadů), obálky s plastovým okýnkem tady můžete bez obav vyhodit, protože při zpracování si s nimi zaměstnanci lehko poradí, ty s bublinkovou fólií uvnitř je nutné oddělit.
Veškeré sklo končí v zeleném kontejneru
Pro sklo je určena zelená popelnice. Vyhodit zde můžete tedy veškeré skleněné obaly od zavařenin, alkoholických i nealkoholických nápojů a tabulové sklo. Máte-li vedle sebe popelnici zelenou a bílou, mělo by být sklo dále roztříděné na čiré a barevné. Do této popelnice ale nepatří keramika či porcelán, autosklo, zrcadla či zálohované lahve.
Stačí si všímat nálepek
Některé kontejnery nejsou celé zbarvené, mají na sobě ale nálepky, které určují, co je možné do nich házet. Například popelnice s oranžovým víkem či nálepkou mohou pojmout tetrapaky, ve kterých často bývá mléko, džus či dětská výživa. Ty by měly být řádně vymyté a sešlápnuté. „Často vidím, jak lidi dávají do popelnic s oranžovou nálepkou objemné tetrapaky, ani na ně nejsou schopní šlápnout. Zabírají pak hodně místa,“ okomentovala situaci obyvatelka Horního Slavkova Lucie M. Do kontejnerů s šedou nálepkou patří drobný kovový odpad.
Recyklujte i obaly od koření
I malé obaly by se měly třídit, například ty od koření. Vždy ale velmi záleží na tom, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Čistě papírové obaly vhazujte do modré popelnice. Některé obaly ale mají vevnitř ještě ochrannou fólii. Takový obal pak patří do černé popelnice, tedy do směsného odpadu. Plastové sáčky patří do žluté popelnice a fólie do kovu, tedy do kontejneru s šedou nálepkou. Skleněné obaly umístěte do zelené popelnice a víčko opět do kovů. Mnohému napoví i recyklační značky, které na sobě obaly mívají.