Jedinečný sukulent má úžasné spirálové listy, které uhranou oči každého. Málokdo ho zná, ale místnosti dodá jedinečnou atmosféru

Ať už máte doma mnoho pokojových rostlin nebo jen několik málo, vždy si můžete vymyslet záminku, proč pořídit další rostlinu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Znáte to, občas narazíte na zajímavou odrůdu, která vás vysloveně nutí k zakoupení. Přesně taková je Albuca spiralis, jednoduše nazývaný jako spirála nebo vývrtka. Jde o malou, ale nádhernou a zajímavou rostlinu, která se vejde snad kamkoli. Vyžaduje spoustu jasného světla, tudíž se jí dobře daří třeba u okna.

Jak pěstovat Albucu?

Albuca spiralis je původem z Jižní Afriky, jde o sukulentní rostlinu, pro kterou jsou charakteristické stočené listy. Stejně jako většina sukulentů má tato rostlina ráda suché a teplé místo. Nejšťastnější bude v hliněném hrnci nebo květináči s drenážním otvorem. Pokud si ji chcete pořídit ven, budete ji muset uklízet kdykoli bude teplejší počasí. Myslete také na to, že tento sukulent potřebuje k životu opravdu mnoho světla. Ale pozor, přímé slunce není vhodné.

iZdroj fotografie: Unsplash

Slunce by totiž mohlo sukulent spálit. Nejlepší je nepřímé, ale jasné světlo z okna orientovaného na jih nebo na západ. Pokud si rostliny rádi pěstujete, pak si pořiďte semínka a vložte je do hliněného květináče s písčitou půdou. Bude trvat asi 12 týdnů, než vám rostlina začne růst. Zpočátku vyklíčí rovné listy, které se budou časem kroutit. Pokud nechcete na rostlinu čekat tak dlouho, kupte si vyrostlou rostlinu.

Zalévat nepotřebuje často

Vývrtka roste většinu zimních měsíců. Tehdy potřebuje mírné zalévání jednou za týden nebo dva. Zalévejte ji tedy podle toho, kdy budete cítit, že půda je suchá. Pokud vám začnou listy hnědnout nebo dokonce schnout, je to znamení, že rostlinu zaléváte málo a budete muset zalévat častěji. Pokud listy zhnědnou úplně, nebojte se je opatrně odříznout. Jednou měsíčně dopřejte rostlině hnojivo, jakožto výživu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud má rostlina dostatek světla, vody a živin, pak rozkvete. Květy Albucy jsou žluté a mají máslovou vanilkovou vůni. Květy by měly vydržet do poloviny jara. Pak vstoupí rostlina do spícího období. Listy v té době přirozeně zhnědnou a opadají, cibule však zůstane živá. Během spánku, přes léto, zalévejte méně často a hnojivo vynechte úplně. Jakmile uvidíte, že začínají růst nové listy, můžete opět začít častěji zalévat a také hnojit.

Zdroj: Better Homes & Gardens

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články