Zbytky z ryb poslouží jako skvělé hnojivo | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Rybí hnojivo je to nejlepší, co můžete rostlinám nabídnout. Zbytky posílí kořeny a zajistí tolik květů, že je nezvládnete spočítat

Rybí hnojivo je to nejlepší, co můžete rostlinám nabídnout. Zbytky posílí kořeny a zajistí tolik květů, že je nezvládnete spočítat

Nevyužitelný odpad z ryb nepatří na kompost, ovšem vyhodit by ho byla také škoda. Uplatní se totiž jako skvělé hnojivo pro pokojové rostliny.

zbytky ryb kosti
Zdroj fotografie: iStock

Všeobecně platí, že by se zbytky masa ani kostí neměly vyhazovat na kompost. Mohou totiž přilákat nejrůznější škůdce – především kuny. Ovšem házet je jenom tak do popelnice by byla také škoda. Skvěle se uplatní jako výživa pro celou zahradu, a to především ve chvíli, kdy máte k dispozici odpad z ryb. Obsahuje totiž množství fosforu, který rostlinám všeho druhu značně prospívá.

Využití zbytků z ryb na zahradě

Pro rostliny jde o vynikající zdroj přírodních mikro a makro prvků. Ty je skvěle vyživují, a navíc také podporují rozvoj půdních mikroorganismů a zlepšují kvalitu a strukturu zeminy. Hnojení rybími zbytky se hodí pro květiny, trávu, dřeviny i jakékoli jiné venkovní rostliny. Velmi dobře se však uplatní i při přesazování. Možností využití je celá řada.

Zbyly vám doma rybí hlavy nebo zbytky ploutví a vnitřnosti ryb? Použijte je při přesazování rostlin. Do jamky vložte zbytky (pokud máte kousky ryb, pak použijte na jednu středně velkou rostlinu asi jeden 2centimetrový), lehce je přihrňte zeminou a teprve poté zasaďte rostlinu. S jistotou budete moci z rybích zbytků čerpat všechny potřebné živiny, ale zároveň se nemusíte obávat zápachu a much nebo jiných škůdců.

Kosti z ryb lze spálit

Pokud máte k dispozici větší množství kostí, pak zapomeňte na jejich prosté zakopání do země. Místo toho z nich vytvořte hnojivo, které budou moci vaše rostliny využít okamžitě. Jednoduše je spalte a vzniklý popel použijte pro hnojení rostlin. Opět na jednu středně velkou rostlinu stačí asi jedna vrchovatá lžička. Popel lze navíc uskladnit i pro další použití, což jde u kostí jen obtížně.

ryba trava hlava
Zdroj fotografie: Pixabay

Výživná emulze pro rajčata z ryb

Osvědčeným způsobem hnojení (dnes však bohužel již téměř zapomenutým) je i výroba rybí emulze. Ta je poměrně snadná. Budete potřebovat:

  • 1 díl čerstvých zbytků ryb,
  • tři díly pilin
  • a dva díly biomelasy.

Všechny suroviny si odvažte a pak do nich přidejte trochu vody. Výslednou směs nalijte do velké nádoby a dobře uzavřete víkem. Každé dva týdny víko odklopte a rybí emulzi dobře zamíchejte (nenechte se odradit nepříjemným zápachem, ten k celému procesu bohužel patří). Pokračujte, dokud se ryba zcela nerozpadne. Následně emulzi přeceďte a použijte jako hnojivo. Vždy ji ovšem nařeďte vodou v poměru 1:4, jinak hrozí přehnojení rostlin.

salat zahon zahradnik
Zdroj fotografie: Freepik

Co obsahuje rybí hnojivo

Toto využití rybího odpadu se může stát skvělou náhradou tradičního kompostu nebo hnoje. Rybí maso a kosti totiž v sobě obsahují nejenom starou známou trojici živin důležitých pro rostliny ve složení draslík, fosfor a dusík, ale také:

  • síru
  • hořčík
  • vápník

A to vše ve snadno vstřebatelné formě, takže nabízené živiny budou moci rostliny ihned využít se vším všudy. Dusík podporuje zdravý vývoj listů a je důležitý zejména pro mladé rostliny. Naopak fosfor se hodí spíše pro ty starší, protože podporuje tvorbu květů. Draslík je pak nezbytným prostředníkem při transportu vody v rostlině a vápník celkově posiluje pupeny a kořenový systém.

Jaké oblíbené hnojivo používáte na zahradě vy?

Pokud nemáte doma vášnivého rybáře, pak vsaďte na jiný snadno dostupný zdroj živin a naučte se, jak připravit výluh z kopřiv

Zdroj: Bhg