Rostlina, která není pouhou ozdobou: Tchynin jazyk také pohlcuje vlhkost a čistí vzduch
Pokojové rostliny mají více funkcí, než jen být příjemnou ozdobou. Některé druhy dokáží dokonce zlepšit vaše životní podmínky. Mezi ně rozhodně patří tchynin jazyk.
Pokud se rozhodnete pro pěstování pokojových rostlin, měli byste si jednotlivé druhy vybírat pečlivěji než jen podle vzhledu. Zaměřit byste se měli především na jejich potřeby, vlastnosti a schopnosti. Určité druhy totiž umí ze vzduchu pohltit přebytečnou vlhkost nebo naopak suchý vzduch zvlhčit. Dokonce dokáží vzduch vyčistit od některých nečistot. Vaše domácnost tak bude čistší a mnohem zdravější.
Tchynin jazyk jako přírodní čistička
Tato pokojovka je velmi oblíbenou ozdobou ložnic právě díky své schopnosti absorbovat ze vzduchu vlhkost. V noci navíc produkuje kyslík a čistí vzduch od oxidu uhličitého. Také dokáže zachytit toxiny uvolňující se z různých lepidel, barev nebo jiných materiálů. Jejich přítomnost ve vzduchu způsobuje u lidí nespavost, nevolnost či bolest hlavy. Skvěle bude fungovat taktéž v kuchyni, kde je vysoká koncentrace par během vaření jídel.
Proč si tchynin jazyk pořídit
Tuto rostlinu oceníte nejen pro její krásný vzhled, ale také pro její pozitivní účinky na lidské zdraví. Obzvlášť se hodí do domácnosti, kde žijí alergici. Pro ně může být jakékoli znečištění vzduchu velmi dráždivé a nepříjemné, čemuž tato rostlina brání, protože mnohé škodliviny přímo pohltí svými listy. Tchynin jazyk velmi dobře působí na dýchací a imunitní systém. Svou schopností pohlcovat vlhkost zabraňuje vzniku plísní a zlepšuje koncentraci (hodí se tedy i lidem se špatnou pamětí) nebo usínání.
Jak o tchynin jazyk pečovat
Jen málokterá pokojová rostlina je tak nenáročná jako tchynin jazyk. Je schopna vydržet téměř cokoli a odpustí vám i občasné zanedbání péče. Velmi dobře se hodí pro začínající zahradníky a pěstitele. Velmi dobře snáší teplotní výkyvy. Umístit ji lze na slunné místo nebo do polostínu. Těmto podmínkám se poměrně rychle dokáže přizpůsobit. Vyhněte se však přímému slunci, které by její listy mohlo spálit.
Tato rostlina nepotřebuje ani pravidelně zalévat. Vodu, již přes kořeny nasaje, ukládá do svých dlouhých tuhých listů. Naopak mnohem lépe snáší sucho než přelévání velkým množstvím vody. Bez zálivky vám vydrží klidně i 3 až 4 týdny. Nevystavujte ji však příliš nízkým teplotám. Pokud teplota klesne pod 10 °C, mohlo by ji to zahubit.