Střechu neignorujte, pozdní oprava může vyjít draho | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Ihned běžte zkontrolovat svou střechu, jinak se nedoplatíte. Skoro čtvrtina lidí to nedělá a rodinný rozpočet trpí

Ihned běžte zkontrolovat svou střechu, jinak se nedoplatíte. Skoro čtvrtina lidí to nedělá a rodinný rozpočet trpí

Když dojde na pravidelnou kontrolu a údržbu domu, majitelé nejčastěji zanedbávají střechu. Přitom je klíčovou součástí domu a její odolnost a životnost hraje důležitou roli.

kontrola strechy stare tasky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud nechcete vyhazovat zbytečně moc peněz za opravy střechy domu, měli byste ji pravidelně kontrolovat. Přestože jsou navrženy tak, aby přečkaly všechny druhy bouří a silného větru, k určitému opotřebení dochází. Netěsnosti a poškození, které můžete odhalit při sezónních nebo ročních kontrolách, pak mohou podstatně zkrátit životnost střešních materiálů.

Nekontrolovat střechu je riskantní

Přestože střecha může ze země zdánlivě vypadat, že je v pořádku, existuje šance zatékání, které se projeví uvnitř domu až s velkým zpožděním. Pokud nejste odborník, dokonce ani nemusí stačit, když na střechu vylezete a vizuálně ji prohlédnete. Lepší tedy je, aby ji prohlédnul odborník. Nekontrolovat střechu je totiž hodně riskantní.

Platí totiž základní pravidlo, že drobná oprava stojí málo peněz a ta velká hodně. Kvalitní střecha navíc pomáhá udržovat teplo v domě, což vede k úspoře energií. Pokud tedy nechcete, aby se náklady na opravy zvrtly, musíte problémy řešit včas, ideálně pravidelnou profesionální kontrolou. Podle odborníků by se střecha měla kontrolovat minimálně jednou ročně.

Skoro čtvrtina lidí střechu nekontroluje

Je zajímavé, že většina majitelů domů ví, že je důležité pravidelnou kontrolu střechy provádět, ale nedělají to. Téměř čtvrtina majitelů domů nikdy žádnou údržbu střechy neprovedla a ani ji nenechala zkontrolovat. To je alarmující. Je důležité si uvědomit, že střecha musí čelit dešti, sněhu, větru i slunečním paprskům. To vše vede k opotřebovávání materiálů, což může eskalovat v poškození.

strecha dum sindel oprava
Zdroj fotografie: Depositphotos

Profesionální kontrola střechy může odhalit netěsnosti, poškozené krytiny (jako jsou tašky, plechy nebo šindele) a známky celkového namáhání. Podle spotřebitelského průzkumu při pořizování nové střechy lidi zajímá z 88 % odolnost a z 83 % dlouhá životnost. Pravidelné kontroly pak zajistí, že se životnost střechy prodlouží.

S pravidelnou kontrolou ušetříte

Střecha je klíčová součást stavení, která kryje dům, základy i všechny součásti uvnitř. Je nutné si uvědomit, že závady, které se na střeše objeví, bez oprav nezmizí. A s postupem času se ještě budou zhoršovat, což bude generovat vyšší a vyšší náklady na opravy. Pravidelná profesionální kontrola vyjde mnohem levněji, a v dlouhodobém horizontu nakonec ušetříte. Včasné odhalení závad a opravy navíc životnost střechy prodlouží.

Jak často kontrolujete stav střechy domu?

Zdroj: Bhg