Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
Nadměrně hlučný domácí mazlíček dokáže podstatně zkomplikovat společné soužití v paneláku i ve vilové čtvrti. Existuje několik řešení, která napjatou situaci mohou zklidnit.
Obsah
Domácí mazlíčci jsou zábavní a roztomilí společníci. Mají ale také své vrtochy, které dokáží pořádně lézt na nervy nejen jejich majitelům. Například psí štěkání dokáže podstatně narušit sousedské vztahy. Zejména pokud chlupáč štěká téměř bez přestání, bez důvodu, nebo dokonce během celé noci. Jako sousedé většinou máte pochopení pro to, když pes občas zaštěká. Ale čeho je moc, toho je příliš.
Klíčem je pochopit, proč pes štěká
Neustálé štěkání je velmi rušivým elementem. Pokud jste s majitelem zvířete promluvili, ale k výraznému zlepšení nedošlo, zkuste vzít věci do svých rukou jinak. Než vás frustrace dožene k tomu, abyste situaci řešili stížností na příslušné úřady, pokuste se pochopit, proč pes pořád štěká. Většinou to chlupáči dělají ze tří hlavních důvodů.
- Úzkost: Podobně jako lidé nebývají psi rádi o samotě. Mohou pociťovat úzkost a štěkají.
- Nuda: Psi jsou společenští tvorové. Nudí se, když nemají zvířecí nebo lidské parťáky na zábavu, a štěkají.
- Nebezpečí: Pokud pes slyší někoho na chodbě, za dveřmi nebo na zahradě, bude štěkat. Upozorňuje majitele na vetřelce.
Podnikněte kroky, které hluk utnou
Existuje několik věcí, které byste mohli udělat, abyste měli od hlučného zvířete pokoj. Většinou je i v zájmu vašeho souseda, aby se situace zbytečně nevyhrotila.
1) Dokumentace
Pokuste se vyznat se v tom, co psa motivuje ke štěkání. Zdokumentujte každý okamžik, kdy ho uslyšíte. Všimněte si i toho, co se děje v okolí, například že přišel pošťák. Až si půjdete se sousedy promluvit, řekněte jim i o vzorcích chování psa, které z toho vyplývají.
2) Rozhovor
Nejrozumnější variantou je prostě si se sousedem promluvit. Možná si vůbec neuvědomuje, že jeho pes nadměrně štěká a vás to ruší.
3) Nabídka
Když se sousedem budete o problému mluvit, můžete mu navrhnout řešení, které by vedlo ke zklidnění psa. Může najmout trenéra, který psa vycvičí, také lze požádat někoho, kdo by psa hlídal a vyvenčil, když není doma, případně mu s tím můžete pomoci vy.
4) Seznámení
Je možné, že pes štěká ve vaší blízkosti, protože si chrání své teritorium a vás považuje za vetřelce. Pokuste se s ním seznámit, aby vás poznal.
5) Hra
Pokud také máte psa, můžete sousedovi navrhnout, že by si spolu mohli hrát. To oba chlupáče zabaví.
6) Pošta
Pokud jste si všimli, že sousedův pes dlouho štěká poté, co ho vyrušilo zvonění pošťáka, můžete pomoci. Domluvte se, že zásilku přeberete a soused si ji vyzvedne.
7) Bariéra
Psi štěkají na věci, které vidí nebo slyší. Mezi zahradami vašich domů můžete umístit bariéru, třeba plot nebo zástěnu, případně odhlučnit pokoj v bytě.
8) Píšťalka
Speciální píšťalky vydávající vysoký zvuk, který slyší jen psi, mohou být dobrým nástrojem k vytrénování chlupáče. Pokaždé, když zbytečně štěká, zapískejte. Zvuk se mu nebude líbit a brzy si uvědomí, že nemá štěkat.
9) Stížnost
Krajní variantou, pokud všechny domluvy se sousedem selžou, je stížnost na hluk. Tu lze podat u pronajímatele, správce nemovitosti nebo na městském úřadě. Můžete se obrátit s oznámením i na policii.