Do konce letošního května musí miliony Čechů zaplatit státu poplatek
adbz.cz » Hobby » Stát přišel s další podpásovkou. Do konce letošního května musí miliony Čechů zaplatit nesmyslně vysokou daň

Stát přišel s další podpásovkou. Do konce letošního května musí miliony Čechů zaplatit nesmyslně vysokou daň

Pokud vlastníte dům nebo jinou nemovitost, budete si letos muset sáhnout hluboko do kapsy. Stát zavedl novou, nesmyslně vysokou daň.

penize dvoutisicovky
Zdroj fotografie: Kateřina Vondrisková pro adbz

Každý Čech, který vlastní nemovitost, musel doposud ročně platit určitou daň. Ta se však počínaje letošním rokem zvýšila v různých regionech hned několikrát, což ve společnosti rozpoutalo značné obavy. Mnoho lidí tak nyní musí platit namísto původních dvou tisíc korun i přes deset tisíc korun, a jak navíc uvádí server e15, tento trend bude možná do budoucna pokračovat. Pokud jste tedy majitelem domu i vy, raději si dejte pozor.

Někteří lidé budou muset platit až o 80 % vyšší daň 

V České republice dochází během letošního roku k řadě změn, přičemž ty největší se týkají soustavného zvyšování daní. Situace se zhoršila především pro jedince, kteří vlastní určitou nemovitost, ať už se jedná o rodinný dům, byt nebo také pracovní kanceláře. Pokud tedy nějakou z těchto staveb vlastníte i vy, rozhodně byste se měli rychle ujistit, jaké částky budete muset letos odvádět – v případě, že byste zaplatili málo, můžete navíc schytat pokutu. 

Navýšení daní z nemovitostí se v některých regionech pohybuje i okolo 80 %, což se mnoha lidem nelíbí. Nejde přitom ani tak o celorepublikové zvýšení základu, jak to uvádí zákon České národní rady o dani z nemovitých věcí č. 338/1992 Sb., ale o jednotlivé obecní koeficienty, které si samosprávy stanovují podle svého uvážení. Někteří lidé si tedy budou muset sáhnout hluboko do kapsy, zatímco ostatní zvýšení daně nijak zvláště nepocítí. 

peníze, domek
Zdroj fotografie: Freepik
Pokud vlastníte nemovitost, zaplatíte letos obrovskou daň.

Většina majitelů nemovitostí je v rozpacích 

„Já jsem z toho úplně zmatená. Dříve jsem za svůj domek platila daň 2755 Kč. Dnes jsem se dívala na výměru nového základu daně a stojí tam přes deset tisíc korun. Takové navýšení daně v rámci jednoho roku je opravdu nenormální. Nevím, co teď budu dělat, protože kvůli téhle podpásovce od státu nebudu mít pomalu co k jídlu,“ uvedla pro server adbz čtenářka Jana K. z Hradce Králové, která si v předchozích letech zakoupila několik nemovitostí.