Stát přinutí důchodce prodat jejich domy a byty. Kdo odmítne, ten bude muset zaplatit velké peníze
Aby se trh s nemovitostmi rozhýbal, bude třeba udělat některé změny. Je velmi pravděpodobné, že jako první dopadnou na nejzranitelnější část populace.
Budoucnost starších majitelů domů je stále nejistější, protože reformy daně z nemovitostí nabírají na obrátkách. Aktuálně se oči vlády stáčejí k dlouhodobému vlastnictví nemovitostí, které se mnohde stává kritickým problémem zejména pro mladší generace, jež se snaží pořídit si své první bydlení.
Důchodci ve velkém vadí
Jedním z nejdrastičtějších zvažovaných opatření je donutit seniory prodat své bydlení, a to buď přímou politikou, nebo zvýšením nákladů na udržení nemovitosti tak dramaticky, že se její držení stane nezvládnutelným. Bohužel to není tak nemyslitelné, jak se možná domníváte. Stačí se podívat na ageismus, který prostupuje společností (čemuž se nedávno věnovala například i OSN). Jeden příklad za všechny:
„Vidím to u nás každý den. Staří lidé, kolikrát už sami, bydlí ve velkém domě, který nezvládnou ufinancovat, a než umřou, stane se z něho ruina. A pak tu máme mladé rodiny, které by se o takový dům moc rády postaraly, ale nemohou. Měla by to být tak nějak povinnost, bydlet přiměřeně svým možnostem,“ řekla nám k tématu úřednice z pražského katastru, kterou nebudeme jmenovat (ale jméno redakce zná).
Nová éra majetkových daní
Samozřejmě jde o velmi úzce zaměřený pohled – staré lidi mnohdy k jejich domu vážou vzpomínky, případně ho třeba schovávají pro rodinu. Nicméně cesta, jak uvolnit trh s nemovitostmi, by to jistě byla. A jak toho dosáhnout? Nabízí se zvýšení daně z nemovitosti, která je i po nedávné úpravě (psal o ní například web Deník) ve srovnání s vyspělou Evropou stále poměrně nízká.
Cílem tohoto přístupu je zlomit trend, kdy si senioři drží cenný majetek k bydlení s minimálními ročními náklady. Pokud se tato zvýšení daní stanou skutečností, držba nemovitostí přestane být pro mnoho z nich cenově dostupná, což je bude motivovat k prodeji nemovitostí, které vlastnili desítky let. On je totiž rozdíl, když za nemovitost ročně zaplatíte 5 000 Kč a 50 000 Kč. Nic jiného než prodej jim tak mnohdy nezbude. O bydlení však můžete přijít i kvůli podvodníkům – i tom jsme na webu adbz už informovali.