Tvrdá dohra povodní: Stát chce lidem sebrat domy. Velká skupina Čechů přijde o střechu nad hlavou
Kvůli letošním povodním vláda zvažuje nová opatření, která by dokázala podobnou pohromu zastavit. Někteří však přijdou o své bydlení.
Letošní povodně vyděsily celou Českou republiku a měly negativní dopad na nespočet měst a vesnic. To by se nicméně dle Ministerstva pro místní rozvoj nestalo, kdyby u nás bylo důslednější vyvlastňování majetku. Právě totiž soukromé pozemky a nemovitosti často blokují různá opatření, která by v případě nouze zajistila bezpečnost obyvatel.
Čeká nás znárodnění pozemků?
V důsledku letošních povodní se začalo mluvit o nutnosti znárodnění pozemků a staveb kvůli budování protipovodňových opatření. Řada soukromých nemovitostí je totiž blokuje a majitelé se jich nechtějí dobrovolně vzdát. Kdyby tak nicméně udělali, zachránilo by to desítky dalších domácností před možným vyplavením.
To je důležité obzvláště do budoucna, neboť podobné události se dle meteorologů mají dít čím dál častěji. Namístě je proto budování protipovodňových hrází, nádrží a odvodňovacích kanálů, které nejenže dokáží zachránit životy, ale také zabránit škodám dosahujících i miliard korun. Vláda proto zvažuje zavést v těchto případech vyvlastňování.
Opatření by zachránila tisíce lidí
Znárodnění pozemků za účelem ochrany tisíců ostatních schvaluje velká část Čechů. Bez tohoto opatření totiž nikdy nebude možné realizovat ochranná opatření zavčasu a někteří na to mohou nehezky doplatit. Jsou nicméně i tací, kterým to je dle webu SeznamZprávy proti srsti a za žádných okolností nechtějí tuto skutečnost podporovat.
Týká se to především majitelů nemovitostí, které brání jejich výstavbě. Ti totiž na pozemku žijí celý život nebo si ho dědí z generace po generaci. Určitou roli často hrají také nedostatečné kompenzace od státu a námitky spojené s tím, že by oblast akorát několik let chátrala, neboť vybudování protipovodňového opatření bude stejně trvat dlouhou dobu.