Správné větrání v zimě = úspora tisíců korun: Předejděte plísním. U starších budov stačí chvilka
Zůstaňte v teple, ušetřete peníze: Tajemství správného větrání je během zimy obzvláště důležité. Mnohdy rozhodují maličkosti.
Věděli jste, že jednoduchý desetiminutový návyk vám může ušetřit tisíce korun za vytápění a ochránit váš domov před plísněmi? Ano, opravdu je to tak. Zima s sebou sice přináší útulné noci a teplé přikrývky, ale bohužel i problémy v podobě neustále rostoucích účtů za energie a riziko vzniku plísní. Co když však klíč k vyřešení obou problémů spočívá v něčem tak jednoduchém, jako je právě správné větrání? Pojďme se ponořit do toho, proč je účinné větrání klíčové a jak mohou i starší budovy těžit z několika malých změn.
Proč je větrání v zimě důležité
V zimě se lidé často otevírání oken spíše vyhýbají, aby ve svých domovech udrželi co největší množství tak pracně získaného tepla, jak píše web Houzy. To však vede ke stagnaci vzduchu, zadržování vlhkosti a nakonec k růstu plísní. Správné větrání však zajišťuje nejen lepší cirkulaci vzduchu, ale také snižuje jeho vlhkost. Vynechávat byste ho proto určitě neměli.
Co vědět o větrání
Účinné větrání může podle informací z webových stránek RemoraCleaning výrazně snížit náklady na vytápění tím, že optimalizuje výměnu vzduchu bez plýtvání energií. Běžné chyby při větrání vypadají takto:
- Pootevřená okna po celé hodiny: Tento přístup se může na první pohled jevit jako šikovný kompromis, ale ve skutečnosti jde o pravý opak. Místo rychlé výměny vzduchu vám totiž teplo uniká nepřetržitě.
- Špatné větrání koupelen a kuchyní: V těchto prostorách vzniká nejvíce vlhkosti, a to zejména po horké sprše nebo vaření. A pokud budete větrat málo, brzy se tu objeví plísně.
- Nezohlednění povětrnostních podmínek: Větrání v nevhodnou dobu, například při extrémních mrazech, může váš domov zbytečně přechladit.
Jak správně větrat v zimě
Na zimu je ideální metoda přerušovaného větrání. Okna neotvírejte jen tak napůl, ale místo toho je otevřete dokořán – tím maximalizujete výměnu vzduchu. Ale nenechávejte je tak dlouho. Pro většinu místností stačí 10-15 minut větrání – a předtím samozřejmě vypněte topení, aby vám teplo zbytečně neunikalo ven. A chcete-li vše ještě urychlit, pak jednoduše vytvořte průvan (otevřete okna na protilehlých stranách domu, čas větrání tak můžete zkrátit na polovinu). Ovšem je-li váš dům starší a hůře izolovaný, pak větrejte opatrně – často mu stačí 5-10 minut.