Jak se zbavit zbytků jídla. Do záchodu nepatří polévka ani omáčka, jinak hrozí katastrofa a volání instalatéra

Asi každý už se zbavil nějakého jídla tak, že například polévku vylil do záchodu. Jak se ale ukazuje, není to moc dobrý nápad. I u polévek to může vést k nepříjemným následkům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak se vypořádat se zbytky nesnězeného jídla, řešil už asi každý. Protože taková situace bohužel čas od času nastane u sebepečlivějšího člověka. Důvody jsou různé, od zapomnětlivosti po špatný odhad množství. Obvykle se lidé pozastavují hlavně nad tím, jak se zbavit polévek, omáček nebo mléčných výrobků. Jako nejjednodušší řešení se pak jeví právě vylít tekutinu do záchodu a normálně spláchnout. Právě tento postup vám ale může časem přinést nejeden problém. Co tedy udělat?

Do záchodu žádné zbytky jídla nepatří

Kdykoli vyhazujete jídlo do záchodu, je to špatně. Toaleta by měla být využita pouze pro svůj původní účel, ne jako odpadkový koš. Pevné zbytky jídla někdy nemohou plynule odtékat a zachytávají se pak v potrubí, především v kombinaci s tuky. Po letech takového konání se může potrubí dle iReceptáře kompletně ucpat. Náprava může být drahá, pracná a přivodit další komplikace. Navíc tím krmíte místní populaci potkanů. Zbývající polévky vám přitom nemusí zabírat místo v lednici, ani končit v odpadu.

Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejné PET lahve

Dají se totiž nalít do sklenic a normálně zavařit. Vývar také poslouží jako základ jiného pokrmu. Užitečným krokem je porce, které v nejbližší době nespotřebujete, zmrazit. Přitom se snažte vyhnout nejběžnějším chybám při ukládání do mrazáku, jež jsme na adbz popisovali. Když už se jídlo prokazatelně kazí, existuje také adekvátní postup. Polévku přeceďte, tekutinu slijte ideálně do plastové nádoby či sáčku a vyhoďte, stejně jako pevné zbytky. I vývary nebo omáčky jsou totiž dost mastné. Některé zbytky se dají i kompostovat.

Pokud je to možné, využijte kompost

Jak uvádí například Siegl, oleje nelijte na kompost v tekuté formě. Nechte je vsáknout do pilin nebo ubrousků, které se také rozloží. Pak už může jít obojí na kompost, stejně tak třeba zbytky zeleniny. Nejhorší případ jsou maso a kosti, ty se totiž kompostovat nedají. Ideální situace nastává v přítomnosti domácích mazlíčků. Psi i kočky si na zbytcích masa pochutnají, s kostmi raději opatrně. „Manžel dal jednou psovi kosti z pečeného kuřete, bohužel jsme skončili na veterině. Ony jsou ty kosti po tepelné úpravě křehké,“ varuje Mirka O. z Bystrého.

iZdroj fotografie: Pixabay

Likvidace jídla se ve 21. století stala celosvětovým tématem. Ideální je samozřejmě takovému procesu předcházet, není to však vždy zcela možné. Například hypermarkety jsou povinny zlikvidovat i zcela nezávadné produkty jen kvůli drobnému porušení obalu. V některých tuzemských městech uvažovali nad dalším kontejnerem mezi tříděným odpadem. Z úmyslu ale nakonec sešlo. A na adbz jsem psali o tom, že ani třídění některých druhů obalů není zrovna snadné.

Co vám naposledy ucpalo doma odpad?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články