Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejné PET lahve

Ucpaný záchod – problém, který jednou dostihne každého. Bohužel řešení nelze odkládat, můžete si však pomoci díky jednoduchému triku s PET lahví.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

V domácnosti se každý denně potýká s několika problémy, které musí akutně řešit. Ať už se něco rozbilo, pokazilo, nebo něco chybí, vždy je to nepříjemnost, která vede k vykonání jisté práce, kterou třeba daný obyvatel domácnosti nečeká. Jedním z nepříjemných problémů je taky ucpaný záchod. Problém, který nelze odkládat a musí se vyřešit okamžitě, protože na záchod potřebuje přece chodit každý. Jak ale na ucpaný záchod, když nemáte doma ty správné nástroje?

Jak lidé řeší ucpaný záchod?

Lidé běžně řeší problém s ucpaným záchodem tzv. zvonem. Na kousku dřeva jako držátku je připevněn kus tvrdší a hrubší gumy připomínající zvon, proto nejspíš ten název. Zvon strčíte do záchodu do díry, kudy odtéká voda, a snažíte se pumpovat tam a zpět, aby vznikl podtlak. Ten dokáže záchod uvolnit a zpřístupnit odtoku vody. Čím širší zvon je, tím lepší, neboť je důležité, aby utěsnil celou odtokovou výpusť. Když bude zpod zvonu unikat vzduch, nikdy se podtlak nevytvoří.

Pokud nemáte doma zvon a nemáte možnost si jej okamžitě někde pořídit, můžete vyzkoušet také chemii. Existují různé chemické prostředky, které dokážou pročistit odpadní trubky, a uvolnit tak průtok záchodu. Většinou jsou prostředky založeny na hydroxidu sodném, který je poté potřeba zalít horkou vodou, aby měl tu správnou účinnost. Jednodušší náhradou je pak kombinace jedlé sody a octu, která má podobné účinky jako hydroxid sodný.

Trik s láhví

Když ale nemáte ani zvon, ani chemii nebo prostě tyto metody nefungovaly, existuje způsob, či spíše trik, který skvěle nahradí zmíněný zvon. Uvidíte, jak jednoduché je vytvořit si domácí zvon z obyčejné plastové láhve. Stačí najít dvoulitrovou prázdnou PET láhev, kterou už nebudete potřebovat. Ořízněte její dno a podélně seřízněte stěny (jen pár centimetrové řezy). Odříznutou část vložte do odtoku a pumpujte stejně, jako byste měli zvon. Ujistěte se ale, že láhev máte zavřenou, aby mohl vzniknout onen podtlak.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co může být vlastně důvodem ucpaného záchodu? Nejčastěji jde o příliš mnoho toaletního papíru, věci, které do toalety nepatří (např. tampony, hygienické vložky, vlhčené ubrousky, vatové tyčinky atd.). Další možností jsou zbytky od večeře, nízký tlak v nádrži, stará kanalizace nebo nejrůznější odpadky (plastové pytlíky od bonbonů apod.). Pokud selžou všechny zmíněné možnosti, jak ucpaný záchod vyřešit, nezbývá než zavolat odborníka – buď instalatéra, nebo nějakého hodinového manžela, který problém vyřeší.

Jak často se vám ucpe záchod a jak to řešíte?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články