Spotřebiče v domácnosti nesmírně ulehčují každodenní práci, ale také čas. Toto ovšem neplatí o financích. Zatímco máme tendenci kupovat stále více spotřebičů, protože jsou zkrátka užitečné a dnes často i designově vkusné, je nutné v dnešní době horentních sum za elektřinu používat i selský rozum a zkrátka některé věci omezit. Nebo nahradit. Nebo nekupovat vůbec. Často ovšem stačí trochu upravit režim, na který jste byli zvyklí, a výsledné vyúčtování se nemusí rovnat osobnímu krachu.
Největšího žrouta energie má každý doma
Jak uvádí web ProŽeny, nejvíce elektrické energie spotřebuje televize. Je to ovšem dáno v prvé řadě tím, že je puštěná velmi často, průměrná domácnost má televizi puštěnou 2–4 hodiny denně. A někteří u ní čas opravdu stráví a jiní, jako například já, ji mají puštěnou jako kulisu. Druhým faktorem ovlivňujícím výslednou spotřebu je ale rozhodně stáří spotřebiče. Technologie stále postupují a dle webu Kalkulátor je například mezi starou lednicí s energetickým štítkem C a moderní úspornou chladničkou rozdíl v ceně provozu za rok i 1 800 Kč.
Češi ročně spotřebují mnohem víc vody, než si vůbec dokážete představit. Podle statistik je to přes 130 litrů na jednoho člověka za den. V d…
více
Při pořizování jakéhokoli nového spotřebiče vždy bedlivě zkoumejte energetické štítky, které vám velmi napoví, jak moc budou náročné na spotřebu. Zatímco nejlépe jsou na tom zelené štítky s označením třídy A, s každým stupněm dolů klesá sice cena, ale obvykle roste spotřeba. V některých případech se tedy opravdu vyplatí si připlatit. O svůj názor se podělil i pan Roman G. z Klatov: „Já jsem maniak, zrovna televizi měním poměrně často, starou prodám a pořídím si nový model. Vždy co nejúspornější, protože u ní trávím hodně času.“
Pozor i na lednici a mrazák
Kombinaci lednice a mrazáku má doma snad každý. Podle DailyExpress hraje velkou roli při výsledném vyúčtování správně nastavená lednice. Ta by měla být optimálně v rozmezí 3–5 °C. Příliš nízká teplota je zbytečná, vede k přemražení potravin, hlučnosti spotřebiče a v neposlední řadě také vyšší spotřebě. Teplota vyšší pak podporuje vznik a množení bakterií a jiných mikroorganismů, kvůli kterým potraviny degradují.
Co se týče mrazáku, zde je optimální teplota -18 °C. Jak jsme psali na Adbz, naplněný mrazák je úspornější nežli napůl prázdný. Může za to skutečnost, že při otevření dvířek mrazáku začne dovnitř proudit teplý vzduch a spotřebič musí přidat a jet na plné obrátky, aby byla teplota stále konstantní. Zbývající prostory v mrazáku můžete vyplnit například novinovým papírem.
Jak dále uspořit
Obecně lze říci, že nové a hlavně energeticky úsporné spotřebiče se zeleným štítkem opravdu dokáží ušetřit nemalé peníze. Staré spotřebiče jsou často neskutečnými žrouty a kvůli nim se nedoplatíte. Pozor také na zapnutý stolní počítač či notebook, režim spánku v případě nečinnosti sice sníží spotřebu, ale jen o pouhou třetinu. Vždy je tedy vypínejte. Velkou roli v účtech za energie hraje i správné používání radiátorů, jak jsme na Adbz informovali. Snažte se také vyměnit žárovky za úspornější a vždy zhasínat, když pokoj opouštíte.