Nenechávejte otevřené záchodové prkénko. Ohrožujete tím celou rodinu
adbz.cz » Hobby » Proto se má záchodové prkénko vždy zavírat: Vzal UV světlo a ukázal, jak se bakterie rozstříknou po celé místnosti

Proto se má záchodové prkénko vždy zavírat: Vzal UV světlo a ukázal, jak se bakterie rozstříknou po celé místnosti

Experiment s toaletou a UV světlem prokázal, že při splachování se do vzduchu uvolňuje velké množství kapiček vody, které mohou být potenciálně nebezpečné.

zavirat zachodove prkenko
Zdroj fotografie: iStock

Výsledek nedávného výzkumu může být pádným argumentem v debatě o skládání víka toalety. Mnoho lidí se snaží muže přesvědčit, aby se vzdali své hrdosti a nečůrali doma ve stoje, protože pokud tak učiní, může se moč dostat i mimo záchodovou mísu. To ale není jediný zdroj nebezpečí pro nechtěné látky šířící se po toaletě. Věděli jste například, jak daleko mohou látky nalezené ve výkalech létat, pokud splachujete záchod s otevřeným víkem?

Sklopení víka toalety je důležité

Až donedávna si tím nikdo nemohl být jistý, ale odborníci pracující v kampusu University of Colorado Boulder se rozhodli vnést trochu světla do této problematiky. S pomocí UV světla pozorovali, co přesně se stane, když splachujete záchod s otevřeným víkem. Pozorování bylo nejen kvantifikováno, ale také zaznamenáno na video, takže nyní může každý vidět překvapivou vzdálenost, kterou mohou kapky z toalety urazit.

Aerosoly dosáhnou vzdálenosti jeden a půl metru za osm sekund, jde o opravdu drobné kapičky. Větší kapky kapaliny rychle dopadají na okolní povrch, ale aerosoly mohou v místnosti poletovat několik minut. Ti, kdo tam vstoupí, je mohou vdechnout, takže mohou tyto aerosoly dokonce způsobit infekce.

splachovani zachodu uklid
Zdroj fotografie: Pxhere

V kapičkách vytvořených z vody smíchané s močí a stolicí se mohou vyskytovat i viry, bakterie nebo jiné mikroorganismy: E. coli, Clostridium difficile, noro– a adenoviry se také mohou šířit, pokud splachujete toaletu s otevřeným víkem. Předchozí testy již ukázaly, že tyto patogeny mohou přežít několik spláchnutí, takže mohou být přítomny ve vzduchu a zároveň mohou být nebezpečné.

Jak tomu zabránit?

Úplně jednoduše. Používejte víko toalety a vždy při splachování jej dejte dolů. Zkrátka, i když se může zdát, že sklápění víka toalety je maličkost, může to mít velký vliv na vaše zdraví i zdraví vaší rodiny. Proto se ujistěte, že je toaleta vždy zavřená, když splachujete, a pravidelně ji dezinfikujte. A jestliže vás někdo přesvědčoval, že není třeba sklápět víko, ukažte jim tento článek a přesvědčte je o opaku. Vaše zdraví je totiž důležité.