Hotelová uklízečka odtajnila trik, jak dokonale vyčistit záchod. Vy to ještě neděláte?

Docílit čisté, dokonale dezinfikované a voňavé toalety není složité. Tipy hotelové pokojské napoví, jak to dělat šetrně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čistá toaleta je základem každé správně uklizené domácnosti. Není nic horšího než vejít na toaletu, která zapáchá, či najít nevzhledné skvrny přímo v toaletní míse. Stejně tak to platí i o návštěvě hotelového pokoje, za který zaplatíte často horentní sumu a na oplátku očekáváte dokonalou čistotu. Hotelová uklízečka paní Helena M. z Kroměříže v tom má jasno: „Koupelně a toaletě obzvláště věnují všechny uklízečky maximum času. Není ovšem nad přírodní produkty, které nesrovnatelně lépe voní než kupované v obchodě.“

Nahraďte chemii vůní přírody

Paní Helena už pracuje v oblasti služeb dlouhou dobu a má tak s čisticími prostředky nemalé zkušenosti. Které se jí nejvíce osvědčily?

Vůně grepu je svěží a příjemná

Při úklidu toalety se naskýtá opravdu nepřeberné množství přísad, se kterými můžete pracovat. Použití citrusů je velmi příjemné a má navíc vícero benefitů. Jak uvádí i web LittleHouseLiving, grapefruit neutralizuje pachy, funguje jako přírodní rozpouštědlo a zbaví tak toaletu i odolných skvrn, v neposlední řadě působí antibakteriálně. Ještě lépe funguje v kombinaci se solí a je možné jej použít i na ostatní koupelnové povrchy.

Grep rozkrojený napůl iZdroj fotografie: Piqsels
Svěží citrusové vůně a čistoty dosáhnete grepem a solí

Toaletu či jiné vybavení koupelny nejprve opláchněte vodou a posypejte solí, která díky vodě na povrchu lépe přilne. Grapefruit, případně jiný citrus, rozkrojte napůl. Šťavnatá půlka citrusu funguje jako houba a je tedy čas toaletu vyčistit. Nezapomeňte citrus v průběhu čištění mačkat, aby se šťáva dostávala tam, kam má. Až jste s výsledkem spokojeni, opláchněte vlažnou vodou a podle potřeby utřete hadříkem.

Peroxid vodíku a ocet dezinfikují

Na úklid toalety se výborně hodí například také ocet. Ten je v domácnosti nesmírně hodnotným pomocníkem a toaletu důkladně vyčistí i od velmi odolných skvrn. Nalijte jej do mísy a nechte působit, pokud je toaleta velmi znečištěná, obložte daná místa utěrkami namočenými v octu a nechte 2 hodiny působit. Podobně jako ocet funguje také Coca-Cola, která v kombinaci se solí zbaví záchod vodního kamene, o čemž jsme na adbz psali. Do mísy nalijte 1–2 šálky Coca-Coly a nechte působit přes noc, ráno vydrhněte a spláchněte.

Vyvoněná toaleta jako v pětihvězdičkovém hotelu: Při výrobě domácího osvěžovače vás možná překvapí použití vodky

Pro dokonalou dezinfekci toalety použijte 3% roztok peroxidu vodíku. Jak radí web GoodCleanHealthCo, stačí do toalety nalít asi deci peroxidu, nechat 20 minut působit, vydrhnout a spláchnout. Na špatně přístupné či trvanlivé skvrny použijte starý zubní kartáček. Vyrobit si můžete i domácí šumivé tablety, které čistí, dezinfikují a provoní celý prostor. Na adbz jsme radili, jak tablety vyrobit z přísad, které má každý doma.

Plechovka Coca-Coly iZdroj fotografie: Piqsels
Zázračný ocet nahradí i Coca-Cola

Neopomeňte se starat o štětku

Základním příslušenstvím na toaletě je štětka, která pomůže hygienickou cestou vyčistit vše, co v míse ulpí. A protože přijde do kontaktu se vším možným, je nutné se o ni starat, aby nezapáchala, čistit ji a dezinfikovat, například opět peroxidem vodíku. Do nádobky, ve které štětka stojí, také můžete nalít trochu čisticího prostředku na toalety či octu.

Jak čistíte toaletu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články