Silikonové spáry budou zářit čistotou: Domácí nechemické prostředky za pár korun, které si poradí se špínou i plísní
Silikonové spáry v koupelně jsou denně vystavovány vlhkosti. Zatočte jednou pro vždy s opakující se plísní.
Obsah
Silikonové spáry vypadají krásně, když jsou nové. Postupem času ale mají tendenci se zanášet nečistotami a obzvláště v koupelně bývají velmi náchylné na plíseň. Plíseň nejen že nevypadá hezky, ale je také zdraví nebezpečná. Pravidelnou údržbou bude vaše koupelna zářit čistotou i po několika letech užívání a vystačíte si s běžnými surovinami, které doma najdete. A pokud ne, jejich pořízení vás určitě nepřijde draho.
Pozor na plíseň v koupelně
Koupelna bývá plísní postižena nejčastěji. Na vině je vysoká vlhkost místnosti, což je pro množení bakterií ideální prostředí. Na silikonových spojích pak ulpívá plíseň více než je milé. S takovou plísní si ale poradí třeba zubní pasta, ocet, či soda.
Smíchejte ocet a jedlou sodu
Ocet a jedlá soda jsou velmi dobří pomocníci v boji s plísní, ale i jinými nečistotami v domácnosti. Jejich využití je velmi všestranné a proto i oblíbené. Pokud chcete účinně vyčistit spáry v koupelně, na záchodě, či v kuchyni, smíchejte ocet a jedlou sodu, až vznikne pasta. Tato pasta by neměla být příliš hustá. Naneste ji na spáry a nechte asi 30 minut působit. Následně vyčistěte kartáčkem. Spáry budou jako nové!
Pasta z prášku do pečiva
Stejného efektu docílíte i smícháním kypřícího prášku, vody a octu. Opět by vám měla vzniknout pasta, která ale nebude příliš hutná. Aplikujte stejně jako v případě smíchání jedlé sody a octu a nechte také působit přibližně 30 minut.
Zubní pasta umí zázraky
Na spáry můžete využít i zubní pastu, jen je to asi trochu dražší způsob, než ty ostatní. Zubní pasta ale funguje velmi dobře, stačí ji nanést na spárovací hmotu a pomocí kartáče nebo kartáčku dobře vydrhnout. Bělící účinky pasty tak neposlouží jen vašemu chrupu, ale i silikonovým spojům v koupelně.
Citron dobře bělí
Může se stát, že vám zrovna chybí některá ze surovin, jejichž postupy jsou uvedené výše. Máte-li ale v lednici citron, prokáže vám velkou službu. Citron vymačkejte a nalijte ve větší vrstvě na postižené spáry. Nechte takt pár minut působit a kartáčkem řádně vydrhněte. Citronová šťáva si s plísní hravě poradí, navíc má ještě tu výhodu, že spáry budou více bílé.
Jak předejít vzniku plísní
Plísním se v domácnosti asi úplně vyhnout nedá, je ale možné je eliminovat na minimum. Běžná vlhkost obydlí bývá v rozmezí 40–60%. V koupelně ale často dosahuje až 90% a právě vlhkost je hlavním kamenem úrazu. Zaměřte se tedy na to, aby v koupelně bylo sucho a čisto. Pravidelný úklid by měl být samozřejmostí a je vhodné vytírat sprchový kout či vanu dosucha. Kontrolujte i situaci pod koupelnovými podložkami. Stává se, že jsou vlhké a plíseň poté vzniká i pod nimi. Nechte je tedy proschnout a pravidelně je perte na vyšší teplotu.
Základem snížení vlhkosti v koupelně je také časté větrání, výměna vzduchu je stěžejní. Toho se nebojte ani v zimním období, kdy se doporučuje rychlé a efektivní větrání po dobu 2–3 minut. Za tuto dobu se místnost dobře vyvětrá, ale zdi nevychladnou. Pokud v koupelně nemáte možnost otevřít okno dokořán a máte pouze větrák, zapínejte jej po každém sprchování, nebo koupání ve vaně.