Záclony a závěsy stačí dvakrát do roka vykoupat v roztoku s pracím práškem. Budou zářit čistotou

Profesionální čisticí prostředky něco stojí, a proto hospodyňky upřednostňují k bělení záclon přírodní produkty. Zapomeňte na výrobky z drogerie a vyzkoušejte léty prověřené postupy.

Věšení záclon i Zdroj fotografie: iStock
                   

Není krásnějšího pohledu než vejít do pokoje, kde visí čerstvě vypraná záclona. Bytem se line svěží vůně, záclona je bělostná a hned máme lepší náladu. Jenomže dosáhnout kladného výsledku je mnohdy nemožné. Pokud chcete ulevit rodinnému rozpočtu a vyhnout se použití chemických čističů, upřednostněte přírodní ingredience, které se nacházejí v každičké domácnosti.

I když se snažíte, výsledek není adekvátní

Ani sebedražší kvalitní záclona nevydrží navěky bělostná. Čas je neúprosný pro všechno. Mnohé ženy v domácnosti si myslí, že hodí záclony společně s pracím práškem jednoduše do pračky a mají vyhráno. Jenomže to tak v mnoha případech nefunguje. Klíčem ke spokojenosti je namočení záclon. Nemusíte je však namáčet do cenově nedostupných čističů. Postačí je vložit do plastového lavoru a vykoupat je v přírodních prostředcích, na které nedaly dopustit ani naše babičky.

Léty prověřené metody jsou stále v kurzu

Závěsy a záclony jsou nejen estetickým doplňkem, ale chrání interiéry před slunečním svitem i zvědavými pohledy kolemjdoucích. Právě kvůli tomu jsou vystaveny nadměrnému znečištění, a proto by se měly aspoň čtyřikrát do roka prát. Bohužel jsou vyrobeny z jemných materiálů, a proto se s nimi musí zacházet opatrně. Nejlepší je namáčet je před praním do roztoku z přírodních látek.

Jedlá soda s limetkou iZdroj fotografie: Pixabay

Prášek do pečiva, nebo soda?

Držte se triků, které preferovaly naše babičky, a namáčejte záclony do prášku do pečiva nebo jedlé sody. Postačí, když je tam necháte pouhou půlhodinku. Na 5 litrů vody potřebujete jedno balení prášku do pečiva. Díky tomuto triku budou záclony sněhobílé a vyhnete se zdlouhavému praní, které záclony zákonitě poškozuje.

Když nemáte sodu, použijte sůl nebo citronovou šťávu

Samozřejmě existují i jiné fígle našich babiček, které zabírají. Pokud máte doma sůl, jedlou sodu či borax, jste na dobré cestě.

  • Do 3 litrů vody odměřte 4 lžíce soli a promíchejte. Již vypranou záclonu namočte do připraveného roztoku a poté ji znovu opláchněte.
  • Praní záclony s citronovou šťávou je efektivní, protože se zbavíte nepříjemných pachů, kouře a smogu. Před praním na chvílí namočte záclony do citronové koupele.
  • Horká voda s boraxem a sodou dokážou zázraky. Jedna odměrka jedlé sody a boraxu, dvě odměrky prášku na záclony smíchejte ve vaně s horkou vodou a nechte 4 hodiny působit. Směs pravidelně promíchejte a poté dobře vyperte v pračce.

A jak zbavujete záclony šedosti vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články