Sněhově bílé záclony bez použití chemických bělidel. Stačí jedno praní a budou vypadat jako právě koupené
Nejznámější a taky i nejnáročnější postup bělení záclon je samozřejmě za použití škrobu nebo bělidla. Dnes si ukážeme mnohem lehčí, avšak stejně účinný trik.
Záclony jsou neustále vystavovány nečistotám z interiéru i z ulice. Sedá na ně prach a časem mohou i zežloutnout. Chcete-li záclonám vrátit jejich původní čistotu a bělost, není nezbytně nutné použít agresivní bělidla. Bělidlo je totiž skutečně velmi agresivní a po několika vypráních může záclony dokonce poškodit. Proto je lepší použít ověřené prostředky, které jsou šetrnější. V tomto článku se dozvíte, které prostředky to jsou.
Kuchyňská sůl
Sůl je nejen výbornou látkou určenou k dochucování pokrmů, ale i skvělým pomocníkem v domácnosti. Dokáže vybělit tyl, odstranit skvrny, prach i cigaretový kouř. Jako první namočte záclony do roztoku pracího prášku, zlehka ručně vyperte a poté opláchněte v čisté vodě. Několik hrstí kuchyňské soli rozpusťte v horké vodě a do tohoto roztoku namočte záclony asi na 3–4 hodiny. Po uplynutí této doby je vyperte jako obyčejně a nechte je vyschnout. Budou zářit čistotou!
Prášek do pečiva
Prášek do pečiva dokonale vybělí zažloutlé a staré záclony. Můžete ho přidat přímo k prášku na praní (stačí ho skutečně jen malé množství). V případě velmi zažloutlých záclon však nalijte do rendlíku asi 5–6 litrů vody a přidejte 5 prášků do pečiva. Nechte je rozpustit a pak do této vody namočte záclony. Nechte roztok chvíli působit a následně záclony vyperte. Na záclony v lepším stavu stačí, když je na noc namočíte do roztoku soli a vody.
Základem je správné praní
Abyste však docílili co nejbělejších záclon, je potřeba je pravidelně a hlavně správně prát. Ocet, sůl a prášek do pečiva používejte preventivně při každém praní a ideálně už od počátku, tedy od koupě nových záclon. Perte je ve speciálním pracím pytlíku, na jemný program a na 30–40 °C, abyste neponičili vlákna.