Směs octa a jedlé sody pro hloubkové čištění dřezu a odpadu. Odstraní usazené nečistoty i zápach a provoní ho svěží novotou
Jednoduchý návod na rychlé, snadné a účinné hloubkové čištění kuchyňského dřezu, které zamává se zápachem i stálými nečistotami.
Kuchyně je naprosto nedílnou součástí každé domácnosti a rozhodně se neobejde bez kuchyňského dřezu. Ten je však místem, kde se hromadí nejvíce nečistot a bakterií. Ty nemusí být vždy okem viditelné, protože se mohou nacházet hluboko v potrubí. Důležité proto je jeho pravidelné hloubkové čištění, čímž předcházíme hromadění těchto nečistot, které by dokonce mohlo vést k jeho ucpání. Jak tedy správně na to?
Pravidelné čištění
Pravděpodobně každý, kdo udržuje alespoň nějaký pořádek, neopomíná ani kuchyňský dřez. Kromě jeho každodenního vypláchnutí a odstranění viditelných nečistot je ale důležité také jeho hloubkové čištění. To slouží především jako prevence před ucpáním, které rozhodně nepatří mezi příjemné věci. Každý den se do potrubí totiž dostávají mimo jiné drobné zbytky jídla, mastnota, ale také vlasy, prach a podobné nečistoty, které se usazují v nitru kuchyňského dřezu.
Pravidelným čištěním tedy napomáháte k lepšímu odplavení těchto zbytků a nečistot, čímž snižujete riziko ucpání, nepříjemného zápachu a také eliminujete tvorbu bakterií ve vaší domácnosti. Na trhu existuje celá řada přípravků, které jsou přímo určeny pro čištění kuchyňského dřezu, ale existuje i šetrnější varianta, která nestojí tolik a účinnost má stejnou, ne-li dokonce větší.
Přírodní cesta k čistému potrubí
Přípravek, který je všestranný a dokonale vám pomůže s čištěním kuchyňského dřezu, má většina z vás nejspíše doma. Jedná se ocet a sodu bikarbonu, jejich čisticí síla se rozhodně nedá popřít. Navíc mají obě suroviny také dezinfekční a antibakteriální účinky, které nám rozhodně poslouží. Jak tedy správně postupovat?
Nejdříve si celý kuchyňský dřez vyprázdněte a vyčistěte od vnějších nečistot. Poté do odtoku nalijte vroucí vodu, která napomůže k lepšímu rozpuštění mastných částí odpadu a k lepšímu průniku čisticích látek. Poté si v menší nádobě připravte roztok octa s jedlou sodou, asi v poměru 2:1. Následně hotový roztok opět nalijte do odtoku a nechte zhruba 15 minut působit. Nakonec znovu zalijte vroucí vodou a máte hotovo.
Pro lepší účinek a eliminaci zápachu přidejte do roztoku šťávu z jednoho citronu, která celý odtok krásně provoní a dodá mu na svěžesti. Celý tento postup stačí opakovat zhruba každé dva týdny, čímž se výrazně zlepší stav vašeho kuchyňského potrubí a značně tím omezíte rizika ucpání, zápachu i nadměrné tvorby bakterií.