Zahradníci je považují za poklad: Vaječné skořápky jsou užitečné proti škůdcům i jako výživa rostlinám
Zjistěte, jak využít vaječné skořápky na zahradě, a usnadněte si spoustu práce. Tyto organické zbytky vám budou skvělým pomocníkem v průběhu celého roku.
Ve vejcích jsou ukryty velmi prospěšné látky, které pozitivně působí na lidské zdraví. Oblíbeným zdrojem potravy jsou také pro své vysoké nutriční hodnoty. Nejen samotný obsah vejce je užitečný, plnohodnotné využití nabízejí i skořápky, jež obsahují velké množství živin a důležitých prvků pro správný růst a vývoj rostlin na vaší zahradě. Naučte se s nimi pracovat a nevyhazujte tuto zázračnou směs do koše.
Stimulujte růst sazenic
Pokud jste se rozhodli vypěstovat si vlastní úrodu ze semen, vyžaduje to opravdu hodně trpělivosti a zajištění těch nejlepších životních podmínek, aby se rostliny mohly dobře vyvíjet. Častým problémem jsou dlouhé a tenké sazenice, které často uvadají. Abyste se tomu vyhnuli, nechte usušit 2 až 3 skořápky a poté je rozdrťte na jemný prášek. Ten smíchejte se 3 litry vody a 3 dny nechte louhovat.
Každý den tekutinu promíchejte a nakonec ji nařeďte vodou v poměru 1 : 3. Touto směsí zalévejte mladé sazenice rajčat a paprik, které tím obohatíte o hořčík, železo, fosfor, vápník a draslík. Takto jednoduše nakopnete jejich růst a rostliny porostou silné a zdravé, a navíc podpoříte jejich imunitní systém, takže budou mnohem odolnější a snadněji se po přesazení přizpůsobí novým podmínkám.
Hnojivo pro zahradní i pokojové rostliny
K výrobě tohoto univerzálního výživného hnojiva vám postačí pár vaječných skořápek a ocet. Skořápky nejprve rozložte na plech a dejte je do trouby sušit alespoň na 10 minut. Poté skořápky rozdrťte na jemný prášek, zalijte octem a nechte 2 až 3 dny odstát. Nakonec hotovou směs aplikujte přímo do záhonů nebo květináčů. Malé rostliny zalévejte jen polovinou lžičky hotového roztoku.
Zapracujte skořápky do půdy
Vaječné skořápky nejprve omyjte studenou vodou a následně je vložte na 2 minuty do mikrovlnné trouby, tím zničíte případné škodlivé bakterie, jako je salmonela. Následně je rozemelte na jemný prášek a nasypte na záhon nebo jimi vyložte výsadbové jámy. Půda bude mnohem úrodnější a provzdušněnější. Pokud nasypete nadrcené skořápky okolo rostlin, vytvoříte tím také přírodní bariéru, přes kterou se nedostanou slimáci ani šneci, a rostliny tak před těmito škůdci ochráníte.