Brambory vydrží i bez sklepa déle než 1 rok díky krechtování – zapomenutému způsobu našich předků, jak je skladovat
Sklízení a následné skladování brambor má svá pravidla. Důležité jsou především podmínky, za jakých jsou sklízeny a skladovány.
Obsah
Brambory jsou nedílnou součástí české kuchyně. Ačkoliv nepochází z Evropy, těžko si bez nich lze český jídelníček představit. Někteří vášniví zahrádkáři si brambory nekupují, ale rovnou se pouští do jejich pěstování. Sklízení a skladování brambor má svá pravidla, která se vyplatí dodržovat. Inspirujte se u našich předků a naučte se brambory správně sklízet a skladovat, abyste si na nich mohli pochutnávat celou zimu.
Správná sklizeň, základ všeho
Samotnému skladování brambor předchází sklizeň. To, že je nejvyšší čas sklízet brambory, poznáte podle toho, že nať začne být suchá a žlutá. Jakmile celá nať uschne, hlízy pod zemí již nebudou růst, a naopak se můžou začít kazit. Sklizeň by měla probíhat za suchého počasí. Pokud sklízíte jen malou plochu, pozvěte si na pomoc rycí vidle. Sklizené brambory nechte uschnout na místě, kde není moc světla. Jinak zezelenají a budou obsahovat toxické látky.
Jak na dlouhodobé skladování brambor
Před samotným skladováním je třeba brambory zkontrolovat a roztřídit. Rozhodně neskladujte zelené nebo mechanicky poškozené hlízy. S dalším postupem to budou mít jednodušší šťastlivci vlastnící sklep. Brambory milují tmu a chlad. Nejvhodnější je tedy ke skladování brambor suchý, chladný sklep. Brambory skladujte zásadně nemyté buď v pytlích, nebo v nižších vrstvách v čistých vydezinfikovaných bedýnkách.
Krechtování – skladování brambor podle předků
Pokud nemáte sklep, můžete vyzkoušet krechtování. Jedná se o starou metodu skladování zeleniny, která upadá v zapomnění, přitom je ale velice efektivní. Krecht je do země vyhloubená, metr či více hluboká jáma, ve které jsou brambory (nebo jiná kořenová zelenina) uskladněny a tepelně izolovány slámou. Máte-li sklizené brambory, dostatek prostoru na zahradě, přístup k slámě a chuť krechtování zkusit, pusťte se směle do toho.
Jak na krechtování
Do vykopané díry vsypte vrstvu kamení, která bude sloužit jako drenáž. Poté rovnoměrně rozprostřete deseticentimetrovou vrstvu slámy. Na tu umístěte sklizené brambory, které zakryjete třiceti centimetry slámy a dvaceti centimetry zeminy. Pokud se vám nechce kopat jámu, můžete zkusit nechat nesklizené brambory v zemi a jen je zakrýt tak silnou vrstvou slámy, která nepromokne, a nedojde tak k hnití brambor. Pokud neudeří silné mrazy, můžete tak brambory sklízet celou zimu.