Jak poznat, zda není vaše mléko zkažené | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Sekundový trik, jak poznat zkažené mléko na první dobrou. Bezpečně i bez napálení

Sekundový trik, jak poznat zkažené mléko na první dobrou. Bezpečně i bez napálení

Pokud jste si někdy dali lok ze zkaženého mléka, tak moc dobře víte, jak bolestivé to je. Naučte se rozpoznat, zda je ještě čerstvé a můžete k němu bezpečně přiblížit svá ústa.

mleko
Zdroj fotografie: Depositphotos

Mléko může být v pořádku i pár dní po vypršení data expirace, jelikož to spíše určuje kvalitu výrobku, než datum, od kdy je nebezpečné daný výrobek konzumovat. Zrádné ovšem je to, že ne vždy lze poznat dle chuti, že jste vypili zkažené mléko a mnohdy tento příběh končí s nevolnostmi na záchodě.

Bezpečnost pití mléka po vypršení expiračního data

Bohužel neexistuje univerzální doba, která by určovala, kolik dní se přesně můžete mléka po vypršení expirace napít. Každý výrobek je totiž jiný a různé druhy mléka zůstanou čerstvé po různě dlouhou dobu. Většina kupovaných mlék prošlo pasterizací, která mimo jiné zahrnuje zahřívání mléka, aby se zničily škodlivé patogeny. Obecně by mělo pasterizované mléko vydržet čerstvé dva až pět dní po vypršení expirace.

holcicka si naleva mleko
Zdroj fotografie: Freepik

Pitelné by poté mělo být deset až dvacet jedna dní. U ultra pasterizovaného mléka se tato doba prodlužuje až na třicet až devadesát dní. Tato delší trvanlivost je dána vyšší teplotou ohřevu během zpracování. Vždy ovšem platí, že mléko byste po otevření měli vypít co nejrychleji a nenechávat jej mimo lednici.

Proč se vlastně mléko kazí?

Mléko má v sobě přirozený obsah bakterií, které se mohou kazit a následně způsobovat nemoci. Jeho kažení je důsledkem přemnožení těchto bakterií, které jsou v malém množství neškodné. Výroba mléka zahrnuje tedy několik fází, jejichž cílem je jediné, zabít tyto bakterie a trvanlivost tím prodloužit. Zpracování zahrnuje pasterizaci, kdy se mléko zahřeje a tím se zabijí bakterie.

mleko ve sklenici
Zdroj fotografie: Freepik

Následně homogenizaci, kdy se rovnoměrně rozptýlí tuk mlékem a zabrání se jeho vyplutí na povrch. Posledním krokem je separace, kdy se mléko odstředí a poté se znovu kombinuje s různým množstvím tuku pro různé druhy mléka. Po otevření se do něj ovšem mohou dostat další bakterie, čímž efektivita těchto fází klesne a mléko se může opět zkazit.

Zdroj: Medicalnewstoday