Význam všech psích zvuků: Naučte se „mluvit“ se svým mazlíčkem. Okamžitě budete vědět, co ho v danou chvíli trápí
Podle jednotlivých zvuků, které vydává váš pes, můžete rozeznat základní věci, jež se vám mazlíček snaží sdělit. Psí řeč není tak složitá, jak se může zdát.
Obsah
Ať už máte doma psa vy, vaši sousedé nebo přátelé, zvířata se vždy snaží s lidmi komunikovat. Stejně jako vy mluvíte na ně, oni mluví na vás. Psi ke komunikaci využívají nejčastěji štěkot, vytí, vrčení nebo kňučení a každý jejich zvuk něco znamená. Abyste příště věděli, co se vám snaží pes říct, měli byste se zaměřit na několik určitých zvuků.
Krátký štěkot pro upoutání pozornosti
Jakmile na vás vaše zvíře rychle štěkne, podívejte se na něj, zda se pouze nesnaží upoutat vaši pozornost. Je velmi pravděpodobné, že si chce hrát, mazlit se nebo vyžaduje jídlo. Pokud budete chtít, můžete jeho signál ignorovat a on po chvilce přestane, ale nejprve se ujistěte, že nepotřebuje na záchod. Pokud byste jej ignorovali až příliš často, musíte počítat s tím, že vás nebude mít příliš v lásce.
Štěkot s kňučením při hře nebo vítání
Ve chvíli, kdy si budete hrát se svým psem, nelekněte se toho, když začne pravidelně štěkat a běhat ze strany na stranu. Dává vám tím totiž najevo, že ho tato aktivita velmi baví a raduje se. Tento zvuk bývá hodně vysoký a občas jej doprovází i kňučení. Těchto projevů si můžete všimnout hlavně ve chvíli, kdy jste se vrátili domů a váš pes vás vítá. Někteří psi při vítání neštěkají, ale pouze hlasitě dýchají s otevřenou pusou a pobíhají sem a tam.
Rytmické štěkání pro upozornění
Psi rádi ochraňují své majitele, a pokud jim někdo chodí za plotem nebo jde zazvonit na zvonek, začnou pravidelně štěkat. Tím upozorňují své majitele na to, že se někdo blíží. Majitelé by psy neměli za toto štěkání trestat, jelikož to pes dělá kvůli nim a je to jejich přirozený instinkt.
Vrčení při naštvání
Až vašeho psa něco naštve nebo se bude chtít bránit, začne vrčet. Tím se snaží upozornit na to, že se mu něco nelíbí, a varuje všechny okolo něj. Většinou psi vrčí na ostatní zvířata, protože chtějí ukázat své sebevědomí, nebo se takto pouze brání. Občas vrčí i tehdy, když chrání svou hračku, jídlo nebo člena rodiny. Někteří pejskové k vrčení přidávají i krátký ostrý štěkot, aby vše znělo důrazněji.
Hlasité povzdechnutí
Nuda nebo pocit osamělosti by u zvířat nešla vyjádřit jinak než hlasitým povzdechnutím. Vzpomeňte si na sebe, když jste se naposledy nudili, pravděpodobně jste si taky hodně povzdechli, jelikož jste nevěděli, co máte dělat. Podobně na tom jsou i psi, kteří tyto zvuky dělají nejčastěji ve chvíli, kdy si lehnou do svého pelíšku, nebo už je nebaví s vámi koukat na televizi.
Jakým způsobem se s vámi snaží komunikovat váš pes?