Rodinný dům šumperák: Oblíbená stavba 60. let, která budí vášně dodnes. Proč byl tak populární a čím se vyznačoval
I v dnešní době lze nalézt tyto stavby na mnoha místech České republiky. Ve spoustě lidí vzbuzují nejen zájem, ale také vzpomínky. Zjistěte, proč byly tak oblíbené.
Obsah
Specifický rodinný dům s lidovým označením šumperák nebo také televizor se ve své době těšil opravdu velké oblibě. Typické pro něj byly podle informací na webu iDnes prosklená stěna a úzký balkon ukončený šikminami s kulatými otvory. Dodnes je možné narazit na velké množství domů tohoto typu, které se největší oblibě těšily už v 60. letech 20. století, na což vzpomíná i naše čtenářka Jaroslava M. z Dobratic: „Pamatuji si, že mnoho lidí chtělo žít v šumperáku nebo podobném domu a snažili se mu stylem co nejvíc přiblížit.“
Projektů bylo okolo 5 000
Podle oficiálních záznamů měl projektant těchto rodinných domů Josef Vaněk prodat odhadem 5 000 projektů, na jejichž základě stavby vznikaly. Kvůli jejich velké popularitě však vznikaly kopie, které mohou celkový počet těchto domů navýšit i čtyřikrát. Oblibu si získal především u mladých rodin. Ty v něm spatřovaly možnost moderního a pohodlného bydlení, které se zcela liší od tradičních chalup a domů, v nichž žili jejich rodiče a prarodiče. V dnešní době je rekonstrukce starých domů mnohem snazší, jak dokazuje i dřívější článek na adbz o staré usedlosti.
Jejich historii zaznamenal Tomáš Pospěch
Už v roce 2000 se fotograf a historik umění Tomáš Pospěch nadchl myšlenkou, jak si lidé v minulosti představovali ideální místo k životu. Jelikož většina staveb vznikala svépomocí, museli si často poradit se zapeklitými problémy nebo nedostatkem materiálu. Kvůli nedostatku odborníků a specialistů na tuto problematiku tak byli odkázáni především na svou vlastní kreativitu a lidovou tvořivost.
Domy přišly do Šumperku až později
Domněnka, že je název těchto domů odvozen od místa jejich vzniku, byla Tomáši Pospěchovi při návštěvě města rychle vyvrácena. Přestože jejich projektant Josef Vaněk působil v Šumperku, první domy vznikly údajně pod taktovkou architekta Vladimíra Kalivody v Litovli, jak píše web StoPlusJednicka. Kalivoda měl tento dům poprvé navrhnout pro ředitele Brandských strojíren Zdeňka Dobeše.
Šumperák nebo Litovelák
Obliba těchto domů vedla k jejich postupnému rozšíření a Josef Vaněk byl nařčen, že původní plány od Kalivody zkopíroval. Podle Tomáše Pospěcha jsou však mezi nimi jasné rozdíly, jichž si laik na první pohled nejspíš nevšimne. Při vytváření projektů totiž využil vlastních znalostí. Zkombinoval je tak, aby vytvořil pro rodinu co nejpohodlnější a nejútulnější bydlení. Já osobně jsem však ráda, že dnešní trendy už vypadají jinak.