Rané jarní cibuloviny plné barev aneb co zasadit na poslední chvíli
S prvními jarním sluncem vykukují i první barevné květy. Zasaďte na vaši zahradu či za okno tyto krásné, barevné cibuloviny.
Jarní cibuloviny hýřící barvami se objevují brzy na jaře, sotva začne tát poslední sníh. Tyto cibuloviny jsou často víceletými rostlinami či dokonce trvalkami a proto i bez naší péče rozjasňují naše okolí jaro co jaro. Pestré jarní cibuloviny se množí oddenkami v zemi či semenem. Tento proces tak probíhá každoročně bez našeho vědomí, tak proč si trochu nepomoci a nezasadit je tam, kde by se nám líbilo? Cibuloviny tak můžeme libovolně vybrat a namíchat odrůdy, které se k sobě hodí.
Jak vysadit cibuloviny
Nejlepší pro výsadbu je brzký podzim. Vyberte si jakékoliv slunečné místo s vlhkou půdou. Z cibulovin se tak můžete kochat hyacinty, různými druhy kosatců, krokusy a také sněženkami. Krokusy jsou ve skutečnosti hlízy. Hlízy oproti cibulím nemají vrstvy, na místo toho jsou tvořeny pevnou stonkovou tkání.
Před samotnou výsadbou namočte hlízy vybraných rostlin přes noc do vody. V den sadby vyhlubte díru nejméně třikrát tak hlubokou, jakou je samotná cibule rostliny. Do každé díry vložte zhruba 10 i více cibulí, nechte mezi nimi několik palců místa. Zahrňte zeminou a poté důkladně zalijte. Hnojení není nutné.
Nejoblíbenější rané cibuloviny jsou krokusy, modřenec a sněženky
Krásně jasné květy v barvách bílé, sytě modré a fialové nebo vzácně i růžové. Tyto květy milují především včely. Jako doplněk ke krokusu použijte větší čemeřici větší. To je trvalka, která kvete přibližně ve stejnou dobu, jako krokus.
Modřenec nebo také hroznový hyacint je známý pro své husté shluky modrých hroznových květů. Sněženky rostou planě a je jich všude dost. Pokud na vaší zahradu však zavítají jen vzácně, můžete je i vysadit. Tyto zářivě bílé květy s omamnou vůní vypadají skvostně vedle fialových skalniček.