„Brambororajčetem“ uděláte dojem: Naroubujte a vypěstujte si rostlinu, ze které získáte brambory i rajčata naráz
Rajčatové brambory jako vrchol speciálního roubování. Podle studie si je můžete vypěstovat i na vlastní zahrádce.
Obsah článku
Nedávno svět obletěly zprávy z Velké Británie a Nového Zélandu, ve kterých se psalo o sklizni rajčat i brambor z keře stejné rostliny. Tyto zázračné plody byly pojmenovány „rajčatové brambory“ (v anglickém jazyce TomTato jako složenina slov „tomato“ – rajče a „potato“ – brambor). Nejedná se o plody genetického inženýrství nebo selekce, jde o výsledek speciálního roubování. Myslíte si, že není možné na jedné rostlině úspěšně vypěstovat svrchní plody i plody z kořene? Evidentně to reálně jde.
Roubování zeleniny se začalo používat na začátku minulého století. Díky němu můžeme rostliny rozmnožovat a upravovat jejich genetickou výbavu tak, aby byly odolnější vůči nepříznivému počasí. Je zjištěno, že pořádně vyvinutý kořenový systém přináší bohatší a stabilnější úrodu. Navíc dochází ke zkrácení vegetačního období rostlin, což významně zvyšuje jejich produktivitu. Nejčastěji je používáno vnitrodruhové roubování, a to zejména ovocných rostlin. Mezigenetické roubování je také známé, ale velmi vzácně na něj narazíme.
Roubování rostlin
Každý zahradník ví, že vrchní část brambor obsahuje jedovaté látky. Je tedy možné vypěstovat na keři rajče, aniž by se tyto látky dostaly do rajčatových plodů nebo do brambor? A kam vlastně směřují živiny, nahoru či dolů? Určitě si teď myslíte, že takové rostliny vypěstujete snad jen za pomoci speciálních zemědělských strojů, ale to je omyl.
Postup pěstování rajčatových brambor
Hlízy brambor vysaďte v polovině dubna do připravené půdy. Zhruba po dvou týdnech můžete na bramboru naroubovat rajče. Nejsnazší a nejefektivnější je využít k tomu kopulační metodu (metoda družení). Při ní dochází ke spojování víceméně průměrově stejných roubovacích prvků. Dochází tak k lepšímu spojení pletiv, navíc vytvořeným rozštěpem se lépe propojí i oba stonky.
Roubování provádějte v momentě, kdy tloušťka stonku brambor i sazenic rajčat dosáhne průměru 0,5 cm. Pokud naroubujete každý výhon brambory, dbejte na to, aby délka výsledných spojů byla větší než čtyřnásobek tloušťky roubovaných stonků. Řezy provádějte ostrým nožíkem a oba stonky rovnou spojte, aby nezačaly vysychat. Zalepte je antibakteriální lepící náplastí a umístěte na stinné místo do vlhké půdy, pak navlhčete i zasazené rostliny.
Proč roubovat rajčata a brambory
Může se stát, že vám za den nebo dva rajský vroubek povadne. Nebojte se, pokud jste vše udělali správně, další den se obnoví a bude jako dříve. Po naroubování počkejte 7–9 dní, až poté zasaďte rostlinky na zahradní záhon pod krycí materiál. Za další týden můžete z místa roubování odstranit náplast.
Nebude to dlouho trvat a na rostlině uvidíte kvetoucí kartáč, za měsíc se objeví i plody. Pokud jemně poodhrnete půdu kolem rostliny, objevíte mladé hlízy brambor. Z jednoho keře můžete v ideálním případě očekávat sklizeň 1,5–3 kg brambor a 5–8 kg rajčat. Spíše však počítejte s tím, že půjde o rostlinky určené k ohromení přátel, na nichž se nijak velká úroda neobjeví.
Výhody roubovaných rostlin
Podle vědců jsou roubované rostliny mnohem odolnější proti plísním brambor a mandelince bramborové. Toxické látky navíc v obou plodech zůstávají v běžném neškodlivém množství. Můžete to tedy vyzkoušet doma, aniž byste k tomu potřebovali cokoliv speciálního. Hodně štěstí s roubováním.
Jaké jsou vaše zkušenosti s roubováním rostlin?
Zdroj: MyGardenSpaces
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
10 h
udalosti247.cz
10 h