Jak zvýšit úrodu rajčat o 50 %: Klíč je v zalévání – mimo listy a v intervalu cca 3 dnů
Rajčata jsou kromě dostatečně vyživené půdě a slunce závislé na správné zálivce. Nedělejte tyto chyby a produkce se zvýší až o 50 %.
Obsah
Chutná rajčata již pomalu začínají na záhonech dozrávat a pro svou oblíbenost nesmí chybět na žádné zahradě. Nálož vitamínů, lahodná chuť, variabilita odrůd i využití v kuchyni je obrovská a rajčata se díky tomu těší velké oblibě. Na jejich růst má vliv spousta faktorů, od výběru stanoviště, správně zvolené odrůdy či kvality půdy. Nemalou mírou se ale na úrodě podepíše i způsob zalévání, které může být záludné.
Rajčata vyžadují správné podmínky
Rajčata jsou závislá na slunci a dobře vyživené půdě. Jejich umístění si tedy už dopředu dobře promyslete, při nedostatku slunce a světla se rozhodně nedá čekat uspokojující úroda. Zároveň volte i místo bez silného větru, aby se rostliny pod náporem větru nepolámaly. Půda by měla být lehká a dobře propustná. Je dobré ji obohatit o kompost, hnůj či jiné organické hnojivo tak, aby půda dosahovala hodnot pH v rozmezí 6,5–7,5.
Správné hnojení v průběhu růstu sazenic je stejně zásadní. Volit můžete mezi velkou řadou průmyslově zpracovaných hnojiv, nebo si doma jednoduše připravit přírodní hnojivo bohaté na živiny. Nejlepších výsledků dosáhnete pomocí hnojiva obsahující kvasnice, kopřivy, dřevěný popel či cibulové slupky.
Pro zalévání volte správnou denní dobu
Pravidelná zálivka je nedílnou součástí péče o rajčata. Málokdo ale zalévá rajčata správně a ochuzuje se tak o velmi pěknou úrodu. Vyvarujte se základních chyb a letošní výnos bude nad očekávání.
Zalévat, ale nepřelévat
Stejně jako jiné plodiny ani rajčata, která jsou na vodu poměrně náročná, nesnesou pravidelné přelití. Velmi důležitá je i teplota vody, kterou na zalévání volíte. Voda by měla být ideálně dešťová, odstátá a v době zalévání by měla dosahovat pokojové teploty, tedy přibližně 20 °C. Příliš studená voda přivodí rajčatům teplotní šok a jejich produkce by se zastavila.
Zalévání přes den se nevyplácí
Rajčata zalévejte velmi brzy ráno, za svítání či po několik málo následujících hodin, případně pak večer po západu slunce. Pokud zaléváte v době největšího tepla, půda se sice bude tvářit jako vlhká, ale jen velmi málo vody skutečně pronikne až do hloubky ke kořenům rostliny. Rostlina tak nemůže správně růst a produkovat velké množství plodů.
Jak často rajčata zalévat
Abyste si zajistili až o 50 % vyšší výnos plodů, je kromě výše zmíněných rad nutné zalévat rostliny v určitém intervalu. Počkejte, až půda proschne a zalévejte vydatně jednou týdně. Pod jednu rostlinku se nebojte nalít 5 litrů vody. V teplém počasí ale půda vysychá výrazně rychleji, zálivku tedy aplikujte každé 3–4 dny. Rozhodně se ale vyvarujte polití listů a zalévejte pouze půdu kolem kořenů.
Pozor na plísně
Rajčata jsou velmi vděčné plodiny, ani jim se ale čas od času nevyhne škůdce či plíseň. Rostliny pravidelně kontrolujte a zamezte šíření plísně už v zárodku. Chcete-li využít čistě přírodních prostředků, zkuste například mléčný postřik. Ten dokonale plíseň zlikviduje a rostlinu ochrání.