Při sázení rajčat udělejte 1 krok navíc. Budou růst extrémní rychlostí, ale přesto šťavnatá a božsky chutná
Zahrádkáři se snaží rok co rok vypěstovat velkou úrodu krásných a chutných rajčat. Mnohdy však spíš jen paběrkují. Víme, jak na tyto rostliny, aby sklizeň předčila vaše očekávání.
Jednou z nejoblíbenějších rostlin, které najdete snad na každé zeleninové zahradě, jsou rajčata (i když od roku 2011 je Evropský parlament zařadil mezi ovoce). Botanicky jde o rajče jedlé, též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.). Jak se ale o tyto rostliny správně postarat, aby úroda byla bohatá a chutná?
Klíčovou roli hraje fosfor
Rajská jablka se snadno pěstují a keříky produkují velké množství plodů. Přesto tyto rostliny ohrožuje řada chorob a škůdců. Třeba plíseň, hniloba z nedostatku vápníku, čerň rajčatová, svilušky, mšice nebo molice. Řadě chorob předejdete, když neuděláte chybu už na samém počátku pěstování rajčat, tedy při jejich sázení. Zkušení pěstitelé přidávají do půdy při výsadbě fosfor v prášku, který má zaručit skvělou úrodu.
Pokud máte rádi sladká rajčata plná chuti (ne jako ta mdlá ze supermarketů), je důležité postarat se o správnou výživu už při výsadbě. Ve chvíli, kdy se chystáte zasadit do venkovní zahrady sazenice, mějte na paměti, že rajčata v tomto raném stádiu potřebují fosfor. Tento prvek ovlivňuje růst a vývoj keře, urychluje zrání rajských jablíček a vyživuje kořenový systém. Mimochodem, fosfor je také druhým nejčastěji se vyskytujícím minerálem v lidském organismu. Spolu s vápníkem se podílí na správné stavbě kostí a zubů.
Funguje i rybí moučka nebo popel
Při výsadbě rajčat proto přidejte přímo do vykopané jamky hnojiva na bázi fosforu. Zhruba 1 polévková lžíce stačí, abyste rostliny nepřehnojili. S takovou výživou vyrostou silné a zdravé sazenice. Spousta zahrádkářů fosforečné hnojivo kupuje. Můžete si ale poradit i bez těchto přípravků. Zkušení pěstitelé doporučují například vložit do jamky pod rostlinu rybu nebo rybí moučku. Z ryby stačí pouze část (například hlava nebo zbytky, které byste jinak použili na polévku). Rybí moučka se pak používá v množství 100–150 g/m2 (nejlépe 2krát za sezónu).
Před umístěním sazenice na venkovní záhon lze také do jamky pod rostlinu přidat popel smíchaný se zeminou a humusem. Rajčata se pak zavlažují slabým roztokem manganistanu draselného (1–2% roztok stačí). Tím fáze výsadby končí. Během růstu je dobré kypřit půdu jednou za 2–3 týdny a dodávat jí živiny z kravského hnoje. Jak na to? Jeden litr hnoje rozřeďte v 10 litrech vody.
Čím vyživujete při výsadbě keříky rajčat vy?