Prodej hnědých vajec bude nadobro ukončen. Je to prý pro naše dobro
adbz.cz » Hobby » Prodej hnědých vajec bude nadobro ukončen. „Je to pro dobro nás všech,“ komentuje změnu vláda

Prodej hnědých vajec bude nadobro ukončen. „Je to pro dobro nás všech,“ komentuje změnu vláda

Z pultů obchodů možná brzy zmizí hnědá vejce. Myšlenku prosazuje prozatím Německo, přičemž další země hlásí, že to tak být nesmí.

hneda vejce pas
Zdroj fotografie: Česká televize

Vejce patří mezi nejoblíbenější a zároveň velmi snadno dostupné potraviny. Na trhu se v dnešní době nachází především dva druhy, a to hnědá a bílá, přičemž co se týče výživových hodnot, jsou na tom téměř totožně. Jak ovšem nedávno prozradil web Watson, velmi brzy bude právě s hnědými kusy v Evropě konec. Tuto myšlenku zatím prosazuje předseda Spolkového svazu německých producentů vajec, ale například Poláci toto tvrzení zavrhují. 

Hnědá vajíčka nejspíše zmizí z obchodů 

Důvodem, proč by se tak mělo stát, je dle odborníků především skutečnost, že chov bílých slepic, která snáší bílá vejce, má větší potenciál. Naopak hnědé slepice zemědělcům již tolik nevynáší a jejich produkce je zhruba o 2–2,5 % dražší. Ačkoli se tato částka nemusí zdát tak stěžejní, v praktickém případě to vypadá následovně: bílá slepice dokáže snést 500 vajec za 100 týdnů života, zatímco hnědá maximálně 380 vajec za 82 týdnů. 

„Hnědých vajec je na trhu méně a brzy nebudou pravděpodobně vůbec. Důvodem má být to, že mnoho chovatelů přechází na bílé slepice. Ty mají totiž větší genetický potenciál než hnědé slepice. Žijí déle a déle snášejí vejce,“ prozradil během jednoho z rozhovorů Henner Schoenecke, předseda Spolkového svazu německých producentů vajec. 

Celá vejce v bílé misce
Zdroj fotografie: Piqsels
Z pultů obchodů nejspíše zmizí hnědá vejce.

Skutečnosti se brání především Poláci 

Ačkoli je stažení hnědých vajec z trhu stále otázkou, existují i země, které takovou skutečnost zavrhují. Především polští zemědělci tvrdí, že se na jejich území nachází převážně hnědé slepice. Jejich vajíčka jsou navíc mnohem chutnější a většina tamních obyvatel si na ně prostě již zvykla. Taková změna by pak mohla vyvolat nepříjemné nepokoje. Na webu adbz jsme také psali o triku, díky kterému vám vejce vydrží čerstvá až jeden rok.