Elixír života pro zvadlé orchideje. Tady je detailní návod
adbz.cz » Hobby » Probuzení zvadlých orchidejí k zářivému květu. Hlavní zbraní je obyčejný citron

Probuzení zvadlých orchidejí k zářivému květu. Hlavní zbraní je obyčejný citron

Pokud vám začala vaše orchidej i přes všechnu péči strádat, pak vyzkoušejte tento jednoduchý trik. Pár kapek citronu ji přiměje opět vykvést do krásy.

orchidej doma
Zdroj fotografie: Depositphotos

Orchidej patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, které zdobí téměř každou domácnost i kancelář. Vyniká především díky svým jasným a zářivým květům, jež výrazně kontrastují se stonkem i listy. Když vám však tato kráska začne vadnout, musíte začít jednat co nejdříve. Zachránit ji totiž podle webu NašeZahrada dokážete i pomocí citronové šťávy. Citron při péči o pokojovky rádi používáme i my, orchideje nám za odměnu krásně kvetou.

Jak pečovat o orchidej

Přestože se jedná o poměrně marnivou květinu, její pěstování zvládne i úplný začátečník, pokud se bude řídit jednoduchými pravidly. Vyhněte se přímým slunečním paprskům, které by ji mohly spálit, a buďte opatrní se zálivkou. Přestože má ráda vlhkost, pobyt ve stojaté vodě způsobuje její uhnívání. Nezapomeňte ji také pravidelně hnojit třeba banánovou slupkou, jak jsme doporučovali už dříve na adbz.

Orchidej potřebuje čas na odpočinek

I když většina lidí pěstuje orchidej právě pro velké množství barevných květů, nezapomínejte dopřát této rostlině také chvíli klidu. V dřívějším příspěvku na adbz jsme doporučovali orchidej omladit a po koupeli a vysušení kořenů dopřát fázi klidu alespoň po dobu 6–8 týdnů. Díky tomu bude mít následně dostatek energie pro další vývoj a růst. Navíc vám bude skvěle prospívat.

orchidej v květináči
Zdroj fotografie: Pixabay
Po této zálivce vám orchidej opět vykvete do krásy. Postačí pár kapek citronové šťávy.

Příčiny strádání orchideje

V případě, že vám orchidej dlouhodobě nekvete, mohou být na vině nevhodné životní podmínky. Častým problémem je průvan, zvlášť v případě, že se nachází poblíž okna nebo přímo na jeho parapetu. Nadměrně jí však škodí i časté výkyvy teplot, které se opět pojí s větráním. Raději ji proto umístěte dál od okna i zdroje vytápění, kde je zase vzduch příliš teplý a suchý, na což upozorňuje i naše čtenářka Alena P. z Berouna: „Zjistili jsme, že nám orchidej nekvete, protože byla příliš blízko kamen, kde pomalu usychala.“

Probuďte orchidej ke květu

Abyste se dočkali květů, připravte pro svou pokojovku výživnou zálivku z citronové šťávy nebo kávy, jak doporučuje portál Pěstujme. Do 1 litru odstáté vody přidejte pár kapek citronové šťávy a zamíchejte. Do připravené směsi je ideální orchidej na pár minut ponořit, a poté nechat její kořeny vyschnout, než ji vrátíte zpět do květináče. Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete postup opakovat alespoň jednou za měsíc.