Stále panuje doba, kdy lidé hledají jakékoli cesty, jak ušetřit za energie. Kromě výrazných investic do zateplení nebo nových technologií se hodí i některé jednoduché triky.
Jedním z takových postupů, který se hodí prakticky vždycky, je přepínání oken mezi zimním a letním režimem. Rozdíl v nich je v míře utěsnění. V létě těsní okna méně, a více tak větrají. V zimě naopak udrží doma tolik ceněné teplo. Kromě tohoto přínosu je možné volbou adekvátního režimu také prodloužit životnost samotných oken. I jejich materiál se podle teploty smrskává či roztahuje, správný režim jim tak celkově uleví. Jak tedy přepnutí provést a co je potřeba?
Dávejte pozor na průvan
Kromě samotné regulace nebo zachycení vzduchu pomůže jiný režim i v dalších situacích. Nesprávná pozice totiž snadno vede k průvanu i tehdy, když jste okno zavřeli. Cítíte-li tedy v místnosti proudění i při zavřeném okně, je pozice nastavena špatně. Podobným signálem je obtížné zavírání okenního rámu, případně jeho prověšení.
Výhody a nevýhody režimů oken
Možnost přepínat na oknech režim nenese jen výhody, pojí se s ní i několik potíží. Pravidelná změna podle vnějších teplot má samozřejmě pozitivní dopady na mikroklima jednotlivých místností. Když jsou v zimní pozici, systém nedovolí proniknout dovnitř zimnímu chladu. Letní pozice naopak dovolí plynulou cirkulaci vzduchu oběma směry. Je však třeba mít na paměti, že stálé změny okenního systému mají i některé nevýhody.
Správné použití skryté funkce oken ovlivňuje vlhkost v domě. Během chvilky zlepšíte ovzduší v domácnosti a také prospějete svému zdraví.…
více
Nastavování šroubů v rámu ovlivňuje těsnost a volnost. Častými změnami můžete však záhy ochodit samotný mechanismus. Silné utahování a uvolňování může tak po 2–3 letech vést k tomu, že šroubky už svou funkci nebudou zastávat tak dobře. V horších případech bude dokonce potřeba celý mechanismus vyměnit.
Dají se vaše okna vůbec seřídit?
Změna režimu není na všech plastových oknech, jde spíše o novější modely. Je proto nejlepší zeptat se přímo výrobce, případně si najít na internetu informace ke konkrétnímu typu. K samotnému zákroku vám pak bude stačit imbusový klíč, případně kleště. Půjde ale zkrátka o běžné nářadí. V první řadě tedy najděte seřizovací čep, obvykle přímo v kovovém rámu. Může mít ovšem hned několik podob, a tím pádem i metod změny nastavení.
Jestli na okně najdete přepínač s 6hranným otvorem a tečkou, pak se ujistěte o jeho poloze. Značka dole ukazuje na letní režim, ta nalevo zase na zimní nastavení. Pro změnu vám stačí použít imbus a čep otočit ve směru hodinových ručiček. Kontrola režimu se dá také provést jednoduchým testem s kouskem papíru. Přivřete ho do okna a zkuste vytáhnout. Půjde-li to hladce, jsou nastavena letně. Když ho přetrhnete, jde o zimní režim těsnění.
Přepínač režimů bez tečky
V takovém případě stačí chopit se imbusového klíče a čep otočit směrem k těsnící gumě nebo od ní. Pro silnější těsnění přitahujte ke gumě, pro uvolnění na druhou stranu. Základní nastavení je uprostřed. Šestihranný čudlík poznáte podle rovné čáry uprostřed. V letním režimu je vodorovně, v zimním zase svisle. Pak už stačí jen otočit do potřebné pozice.
Zase to větrání
Jestli jste okna nastavili na zimní režim, znamená to více tepla uvnitř, zároveň ale nulovou výměnu vzduchu. V rámci prevence plísní v bytě tedy pravidelně a intenzivně větrejte, abyste se zbavili nadbytečné vlhkosti. Opakujte to několikrát denně na cca 5 minut, ne více. Vyměníte tak jen vzduch, ale nepřijdete o teplo ve stěnách nebo nábytku.